Szczepienia profilaktyczne, badania pod kątem wykrywania chorób nowotworowych, warsztaty żywieniowe z dietetykiem czy konsultacje z fizjoterapeutą – w taki sposób dbają o zdrowie swoich pracowników laureaci I edycji konkursu „PracoDawca Zdrowia”. 29 maja ruszyła II edycja.
Konkurs „PracoDawca Zdrowia” skierowany jest do przedsiębiorstw, instytucji i urzędów, które wykazują się dbałością o zdrowie swoich pracowników i skutecznością we wdrażaniu programów promocji zdrowia w firmie.
Pracodawcy, którzy wezmą udział w konkursie, będą ubiegali się o honorowy certyfikat "PracoDawca Zdrowia". Aby go otrzymać, konieczne jest spełnienie przynajmniej ośmiu spośród dziesięciu kryteriów regulaminu m.in.:
- promowanie aktywnego stylu życia pracowników,
- zwalczanie wśród pracowników palenia tytoniu,
- wspieranie pracowników w badaniach profilaktycznych,
- udzielanie pracownikom raz w roku minimum pół dnia wolnego w godzinach pracy w celu przeprowadzenia takich badań,
- działanie na rzecz ograniczenia stresu pracowników,
- chronienie pracowników przed działaniem substancji rakotwórczych i innych czynników kancerogennych w miejscu pracy.
Udział w programie jest bezpłatny. Certyfikat będzie przyznawany przez kapitułę, w skład której wchodzą eksperci z dziedziny zdrowia, pracodawcy oraz przedstawiciele związków zawodowych.
Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że „PracoDawca Zdrowia” to program, który niesie korzyści nie tylko dla pracowników, ale również dla pracodawców. Tytuł „PracoDawca Zdrowia” pozwala zbudować markę firmy, która dba o zatrudnione w niej osoby poprzez profilaktykę, promocję zdrowego i racjonalnego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Do I edycji konkursu zgłosiło się 17 pracodawców. Decyzją Kapituły nagrodzonych zostało 13 firm, które wykazały się ponadprzeciętną troską o zdrowie swoich pracowników. Wśród laureatów znaleźli się między innymi: Ministerstwo Środowiska, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Główny Urząd Statystyczny, Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpital Miejski w Zabrzu, BALTIC CLINIC Sp. z o.o., SITECH Sp. z o.o.
Więcej informacji o programie:
www.planujedlugiezycie.pl
www.gov.pl/zdrowie/pracodawcazdrowia
Komentarze
[ z 2]
Z pewnością wiele firm będzie chciało otrzymać taki certyfikat, gdyż wiąże się to dla nich z uznaniem wśród pracowników i prestiżem. Będzie to jeszcze jeden argument, żeby pracować właśnie u nich. Coraz więcej osób poszukujących pracy zwraca uwagę na zaangażowanie firm w sprawy społeczne i profilaktykę.
Według mnie jest to świetny pomysł. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest zainteresowanych zdrowym trybem życia. Zwłaszcza wśród młodych osób wzrasta chęć dbania o swoje zdrowie. Według mnie jest to bardzo dobry prognostyk na przyszłość ponieważ coraz częściej słyszy się o tym, że choroby cywilizacyjna dotykają coraz większa część społeczeństwa. Osoby posiadając wybór pomiędzy różnymi firmami z pewnością wybiorą tą, w której będą czuć się w pewnym stopniu bezpieczniej dzięki temu, że za sprawą różnych poczynań pracodawca będzie dbał o jego zdrowie. W programie zawartych jest bardzo wiele ważnych postulatów. Chociażby walka z paleniem papierosów wydaje mi się być bardzo ważnym punktem. Da się zauważyć, że w porównaniu z przeszłością liczba palaczy jest zdecydowanie mniejsza. Wciąż jednak pod różnymi firmami czy urzędami da się zauważyć, regularnie wychodzące osoby na papierosa. Wydaje mi się, że zachęcanie tych osób do rzucania palenia wyszłoby wszystkim na dobre. Oczywiście osoby palące w znacznie większym stopniu przyczyniłyby się do zredukowania wystąpienia groźnych chorób, takich jak nowotwory płuc czy trzustki. Inną kwestią jest to, że w taki sposób mogliby zaoszczędzić znaczne ilości pieniędzy. Również pracodawca w pewnym stopniu by na tym skorzystał, ponieważ składniki dymu papierosowego znacznie obniżają wydolność mózgu co przekłada się na gorsze wyniki w pracy. Mam nadzieję, że w dużej liczbie firm ten program się przyjmie i więcej osób zacznie dbać o swoje zdrowie.