Naukowcy z brytyjskiego Northumbria University i tureckiego Boğaziçi University opracowali innowacyjne soczewki kontaktowe, które mogą wykrywać zmiany ciśnienia w oku i sygnalizować możliwą jaskrę.
Badania przeprowadził profesor Hamdi Torun z Northumbria University oraz profesorzy Günhan Dündar i Arda D. Yalcinkaya z Uniwersytetu Boğaziçi w Stambule. Wyniki badania opublikowano w Contact Lens and Anterior Eye, oficjalnym czasopiśmie Brytyjskiego Stowarzyszenia Soczewek Kontaktowych.
Ich artykuł, zatytułowany „A first-in-human pilot study of a novel electrically-passive metamaterial-inspired resonator-based ocular sensor embedded contact lens monitoring intraocular pressure fluctuations”, przedstawia wyniki wstępnego badania pilotażowego z udziałem sześciu uczestników.
Po ustaleniu, że technologia działa pomyślnie, badacze planują teraz przeprowadzić kolejne badanie z większą grupą uczestników, które odbędzie się w przyszłym roku. Soczewki zostaną następnie udostępnione komercyjnie za pośrednictwem firmy spin-off GlakoLens.
Jedną z zalet stosowania soczewek kontaktowych GlakoLens do diagnozowania jaskry zamiast przeprowadzania tradycyjnego badania jest to, że pomiary można łatwiej wykonywać przez dłuższy czas, co daje dokładniejszą diagnozę.
Jak wyjaśnia profesor Torun: „Ciśnienie wewnątrzgałkowe (IOP) może się znacznie różnić w ciągu 24 godzin, dlatego ważne jest, aby monitorować pacjenta w odstępach czasu lub najlepiej nieprzerwanie przez cały dzień, aby uzyskać najlepszy wgląd w stan zdrowia jego oczu”.
Nowy system został przetestowany na sześciu zdrowych ochotnikach, których poproszono podczas badania o wypicie 1,5 litra wody i położenie się na płasko, aby celowo zwiększyć poziom IOP.
Chociaż nie jest to pierwszy przypadek opracowania soczewek kontaktowych do pomiaru IOP, w poprzednich produktach zastosowano elektrycznie aktywny chip krzemowy, dzięki czemu soczewka była grubsza i mniej wygodna. Czip powoduje również, że soczewka jest mniej elastyczna i może ograniczać widzenie, utrudniając wykonywanie codziennych czynności.
Soczewki kontaktowe GlakoLens wykorzystują elektrycznie pasywny czujnik osadzony w jednorazowej miękkiej soczewce kontaktowej oraz przenośny elektroniczny system odczytu do gromadzenia, przechowywania i przetwarzania danych, dzięki czemu soczewka jest wygodniejsza i pozwala pacjentowi normalnie funkcjonować.
Oprócz diagnozowania jaskry soczewki można również wykorzystać do wykrywania innych schorzeń poprzez pomiar poziomu glukozy, kwasu mlekowego i innych cząsteczek obecnych w oku.
Jak dodaje profesor Torun: „Wierzymy, że ta technologia ma ogromny potencjał i może nie tylko uratować wzrok pacjentów we wczesnych stadiach jaskry, ale także zapewnić wczesną diagnostykę innych chorób w przyszłości”.
Komentarze
[ z 0]