Jak przypomina Rzecznik Praw Pacjenta, obecne przepisy prawne nie określają sposobu postępowania z materiałami i preparatami diagnostyki laboratoryjnej. Nie definiują, czy stanowią one element dokumentacji medycznej i nie wskazują okresu przechowywania tych preparatów. Brak również zapisów, czy i komu mają być one wydane oraz, czy i po jakim czasie ulegają zniszczeniu. W związku z tym, Rzecznik podjął działania zmierzające do polepszenia sytuacji pacjentów w tym zakresie.
31 marca 2015 r. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o rozważenie wprowadzenia zmian w polskim prawie. Przede wszystkim wskazał na konieczność zmiany art. 29 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz § 36 i § 55 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania.
W wystąpieniu Rzecznik zwrócił uwagę, iż preparaty histopatologiczne, cytologiczne, odlewy stomatologiczne oraz modele służące wykonaniu protez powinny być udostępniane pacjentom w ramach dostępu do ich dokumentacji medycznej. Udostępnienie tych materiałów często jest niezbędne do monitorowania postępów leczenia pacjentów.
W odpowiedzi Minister Zdrowia potwierdził, iż obecne przepisy prawa nie określają czasu oraz warunków przechowywania i udostępniania preparatów histopatologicznych, odlewów czy też modeli stomatologicznych. Wskazał również, iż w przygotowywanym projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie standardu postępowania medycznego w dziedzinie patomorfologii, proponowane są zmiany przepisów regulujących tę kwestię.
Źródło: bpp.gov.pl
Komentarze
[ z 3]
Pacjenci powinni mieć dostęp do wyników każdego badania diagnostycznego i każdej procedury medycznej. To dziwne, że tak ważne rzeczy jak kontrola i przechowywanie wyników badań histologicznych i cytologicznych nie była do tej pory uregulowana. Ustalenie pewnych norm i przepisów to określających jest konieczna.
Wyniki tych badań powinny być udostępniane pacjentom. Nie rozumiem czemu nie są traktowane jako element dokumentacji medycznej i jak można zabronić pacjentowi wglądu w jego badania. Trzeba jak najszybciej uregulować prawnie te sytuację, żeby sytuacje opisane w artykule się nie zdarzały.
Jestem zdumiona faktem, dlaczego przychodnie czy laboratoria miałyby ukrywać przed lekarzami i ograniczać dostęp do wyników badań diagnostycznych, które u nich przeprowadzono. Z drugiej strony po dłuższym zastanowieniu uświadamiam sobie tylko jedną przyczynę, która mogła by tłumaczyć takie zachowanie podmiotów leczniczych. Być może niektóre z badań pacjenci wykonują na własny koszt w placówkach świadczących usługi medyczne prywatne z tego względu, że ośrodki publiczne nie oferują w pewnym zakresie badań. Być może pacjenci realizują te testy diagnostyczne na swój koszt, by w dalszej kolejności zabrać uzyskane wyniki i później przenieść się na leczenie do ośrodków publicznych. Dobrze więc, że Rzecznik Praw Pacjenta wstawił się w tej sprawie po stronie pacjentów. Przecież nie może być tak, że jedne placówki medyczne nie wydają wyników badań chorego tylko z tej przyczyny, że finansowo się im to nie opłaca.