W ostatnim numerze „The New Yorker” znajduje się artykuł dotyczący badania na temat sposobu, w jaki mózg przywołuje wspomnienia z pamięci. Wyniki tych badań mogą być rewolucją w nauczaniu.
Jak mózg pamięta
Większość ludzi kojarzy pamięć ludzką z pamięcią komputera. Jeśli coś zostało zapamiętane, to jest odtwarzane w stanie niezmienionym, zależnie od wyszkolenia pamięci danej osoby. Tymczasem najnowsze badania wskazują, że tak nie jest. W trakcie zapamiętywania, mózg tworzy nowe połączenia i modyfikuje istniejące. Dosłownie zmienia swoją fizyczną strukturę. Dlatego znacznie bardziej niż taśmę magnetofonową, pamięć przypomina działający program do edycji wideo z otwartym plikiem. Zapamiętywanie czegoś wiąże się z tworzeniem i modyfikowaniem. A zmodyfikować wspomnienie można zawsze, gdy tylko się je przywoła. Takie modyfikowanie wspomnień przy przywoływaniu ich jest obecnie używane w nowatorskiej terapii Syndromu Stresu Pourazowego.
Co to oznacza?
Zachowanie i podejście do świata jest warunkowane przez wspomnienia. A od nich zależy sukces w życiu. Ludzie, którzy mieli trudne dzieciństwo mogą odczuwać je jako balast przez resztę życia i, na przykład, unikać podejmowania ryzyka, przekonani, że nie dadzą sobie rady. Podobnie, ludzie, którzy odnieśli wiele sukcesów, będą chcieli odnosić ich jeszcze więcej. Według badań, można:
Tak zmienić złe wspomnienia, by nie były balastem.
Tak zmienić dobre wspomnienia, by skuteczniej napędzały do działania.
Jak osłabić złe wspomnienia
Techniki osłabiania złych wspomnień używa się od lat w coachingu, a jednym z jej głównych propagatorów jest mówca motywacyjny Anthony Robbins.Radzi, aby przywołać swoje wspomnienie, a następnie wyobrazić sobie, że jest coraz mniejsze i mniej wyraźne. Można pomyśleć, że właśnie jest oglądane na źle wyregulowanym ekranie czarno-białego telewizora. Następnie należy zmienić detale. Jeśli wiąże się z wystąpieniem publicznym, należy ubrać oglądających w kostiumy klaunów. I powtórzyć ćwiczenie kilka – kilkanaście razy. Po takiej sesji wspomnienie nie będzie już straszne, bo mózg je zmodyfikował.
Jak wzmocnić dobre wspomnienia
Do wzmacniania wspomnień służy odwrócona technika osłabiania. Tym razem wspomnienie jest przywoływane, jakby było w full HD albo na ekranie kinowym, z pełnymi kolorami i super jakością. Należy także wzmocnić odczuwane dobre emocje. Niewielkie zwycięstwo zmienić w gigantyczny triumf. Kilka razy powtórzone ćwiczenie pozwoli na nowo poczuć ogromną siłę, jaka drzemie w pozytywnych wspomnieniach, które staną się paliwem do kolejnych zwycięstw.
Źródło: www.manager.nf.pl
Komentarze
[ z 8]
Nie wiem czy to dobra wiadomość. To jakaś masakra!
Na ile człowiek będzie wtedy jeszcze sobą?
Ja bym zapytała: Na ile człowiek będzie jeszcze człowiekiem?
Jak to czytam i myślę o tym apokaliptycznie, to zaczynam się tego bać ;)
Już widzę jak jakaś firma wysyła swoich pracowników na obowiązkowe przeprogramowanie.
Albo w CV będzie mozna napisać "przeprogramowany"
Do takich rewelacji to trzeba zawsze z dystansem ;)
Boję się takich rzeczy ;)