Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o Indywidualnym Koncie Pacjenta. W IKP pacjenci będą mieli w przyszłości dostęp do historii leczenia, elektronicznej dokumentacji medycznej oraz informacji o zrealizowanych usługach medycznych od momentu założenia konta.
- To będzie miejsce w którym pacjent będzie mógł skorzystać z e-usług w systemie ochrony zdrowia – poinformował na konferencji prasowej wiceminister Janusz Cieszyński. – Dzięki niej pacjenci będą mieli dostęp do informacji o wystawionych receptach i udzielonych świadczeniach. Wierzę, że większa transparentność jest niezbędna by prowadzić debatę o systemie ochrony zdrowia na równych warunkach.
Przepisy ustawy o IKP umożliwią także pielęgniarkom i położnym wystawianie recepty nie tylko po osobistym badaniu pacjenta, lecz także po badaniu za pośrednictwem internetu.
Za pośrednictwem IKP pacjent będzie mógł również składać oświadczenia:
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na udostępnienie jednostkowych danych medycznych z systemu teleinformatycznego usługodawcy i o wycofaniu zgody
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na udzielanie informacji o stanie zdrowia lub oświadczeń o wycofaniu zgody
- oświadczenie o wyrażeniu zgody na udzielenie określonych świadczeń zdrowotnych lub odmowie takiej zgody
Internetowe Konto Pacjenta będzie powiązane ze Zintegrowanym Informatorem Pacjenta (ZIP). Dzięki współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia dane dostępne obecnie w ZIP będą także widoczne w IKP, a posiadacz konta w jednym z serwisów będzie mógł bez dodatkowego logowania się skorzystać z drugiego.
- Wykorzystamy bezcenne doświadczenia Funduszu zdobyte podczas prowadzenia ZIP, a ponad 1,5 miliona jego użytkowników będzie mogło od razu skorzystać także z IKP – powiedział wiceminister Cieszyński.
Projekt ustawy przewiduje także możliwość zamieszczenia w dokumentacji medycznej informacji o koszcie leczenia pacjenta. - Informacja taka ma mieć wymiar edukacyjny, by pacjenci mieli świadomość, ile kosztowało ich leczenie - tłumaczył Janusz Cieszyński.
Zobacz: Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem Internetowego Konta Pacjenta
Komentarze
[ z 0]