Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli następczej, wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 22 lutego 2024 r. o zmianie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
Jak napisano we wniosku do TK, „w ocenie Prezydenta RP zachodzą uzasadnione wątpliwości do do tego, czy ustawa z dnia 22 lutego 2024 r. o zmianie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej została przyjęta przez Sejm w trybie właściwym dla uchwalania ustaw”.
„Wątpliwości te wynikają z czynności Marszałka Sejmu, które związane są ze stwierdzeniem wygaśnięcia mandatów Panów posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika” - czytamy w dokumencie opublikowanym przez Kancelarię Prezydenta.
Skierowana w piątek do Trybunału ustawa dotycząca Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) przesuwa do 1 kwietnia 2025 r. termin wdrożenia Sieci.
W ustawie przesunięciu ulega m.in. termin realizacji obowiązku nałożonego na podmioty wchodzące w skład KSO, polegającego na przekazywaniu danych o sprawowanej opiece onkologicznej do systemu KSO, który jest modułem Systemu Informacji Medycznej. Zmiana ustawy wynika z braku gotowości technicznej do wdrożenia tego rozwiązania po stronie podmiotów wchodzących w skład KSO, w związku z tym w ustawie przesunięciu ulega termin rozpoczęcia realizacji wyżej wskazanego obowiązku na dzień 1 kwietnia 2025 r.
Ustawa zakłada również zmianę terminu - z 31 marca 2024 r. na 31 marca 2025 r. przeprowadzenia pierwszej kwalifikacji na dany poziom zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO. Zmiana tego terminu, jak wynika z treści załączonego do projektu ustawy uzasadnienia, ma „pozwolić Narodowemu Funduszowi Zdrowia przeprowadzić rzetelną weryfikację podmiotów pod względem szczegółowych kryteriów warunkujących przynależność podmiotów wykonujących działalność leczniczą do poziomu zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO, a podmiotom leczniczym ma dać niezbędny czas na przygotowanie zasobów kadrowych, organizacyjnych i ustalenie zasad przepływu informacji pomiędzy nimi”.
W celu zapewnienia spójności ze zmienianym terminem pierwszej kwalifikacji na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej KSO, ustawa zakłada wejście w życie z dniem 1 kwietnia 2025 r. (zamiast 1 kwietnia 2024 r.) przepisów, na podstawie których podmioty wykonujące działalność leczniczą, niewchodzące w skład KSO, nie będą uprawnione do realizacji opieki onkologicznej w ramach zawartej z NFZ umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
W związku z przesunięciem w czasie przepisów wdrażających KSO ustawa wydłuża również z 5 kwietnia 2024 r. na 1 lipca 2025 r. wejście w życie przepisów:
- wprowadzających infolinię onkologiczną, która ma umożliwiać dokonanie zapisu na pierwszorazowe świadczenie opieki zdrowotnej w podmiocie działającym w ramach KSO,
- umożliwiających gromadzenie określonych danych o pacjencie, niezbędnych do prowadzenia infolinii onkologicznej,
- umożliwiających udostępnianie prowadzonych przez podmioty lecznicze harmonogramów przyjęć w systemie teleinformatycznym.
Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Komentarze
[ z 0]