Pomimo, że macierzyństwo jest bardzo satysfakcjonującym doświadczeniem, większość matek raczej nie uważa nieprzespanych nocy i napadów złości za wpływające korzystnie na proces starzenia. Jednakże, nowe, zaskakujące badanie sugeruje, że im więcej dzieci posiada kobieta, tym wolniej się starzeje.

W czasopiśmie PLOS One, naukowcy ujawnili, że kobiety, które posiadają więcej dzieci, mają dłuższe telomery niż kobiety z mniejszą liczbą potomstwa.

Telomery to „czapeczki” na końcach każdej nici DNA, które chronią nasze chromosomy (struktury podobne do nici) przed zniszczeniem.

Za każdym razem, gdy w komórce zachodzi proces replikacji, telomery ulegają skróceniu. W końcu stają się na tyle krótkie, że przestają chronić chromosomy, pozostawiając je wrażliwymi na uszkodzenie, co z kolei prowadzi do starzenia komórek i utraty możliwości prawidłowego funkcjonowania.

Wcześniej, badania na zwierzętach popierały teorię „life history” wskazującą, że zachowanie ukierunkowane na posiadanie licznego potomstwa jest powiązane z przyspieszonym starzeniem biologicznym.

Jednakże, wyniki ostatniego badania, przeprowadzonego przez prof. Pablo Nepomnaschy i Cindy Barha – oboje z Simon Fraser University w Kanadzie – przeczą tej teorii.

Każde dodatkowe dziecko wiąże się ze zwiększeniem długości telomerów

Do badania włączono 75 Indianek z plemienia Kaqchikel z dwóch sąsiadujących społeczności z południowo-wschodnich wzgórz Gwatemali, określając ile dzieci urodziły między 2000-2013.

Na samym początku 13-letniego okresu badań, długość telomerów kobiet była mierzona z próbek śliny. Na zakończenie badania ponownie zmierzono długość telomerów, ale tym razem przez wymaz z jamy ustnej.

Badacze odkryli, że kobiety posiadające większą liczbę żywo urodzonego potomstwa przez okres 13 lat, miały dłuższe telomery niż kobiety, które urodziły mniej; każde dodatkowo urodzone dziecko wiązało się z telomerami dłuższymi o 0.059 jednostek.

Po uwzględnieniu potencjalnych czynników mogących wpływać na wyniki, takich jak wiek kobiet, ile lat miały przy pierwszym porodzie, ich wiek w 2013 roku, ich nawyki życiowe oraz dochody rodziny, rezultaty nadal uznawano za wiarygodne.

- Nasze analizy wykazały, że w trakcie 13 lat obserwacji większa liczba potomstwa miała hamujący wpływ na skracanie telomerów, co sugeruje, że w badanej populacji, posiadanie większej liczby dzieci, może spowolnić tempo starzenia komórkowego - komentują naukowcy.

Wyjaśnieniem odkrycia może być zwiększona produkcja estrogenu w ciąży

Prof. Nepomnaschy wysunął hipotezę, że ich odkrycie mogłoby być wyjaśnione poprzez wzrost poziomu estrogenu, który zachodzi w trakcie ciąży. „Estrogen działa jak silny antyoksydant, który chroni komórkę przed skracaniem telomerów”, wyjaśnia.

Co więcej, prof. Nepomnaschy twierdzi, że środowisko społeczne może grać rolę w powiązaniu liczby dzieci posiadanych przez kobietę a jej tempem starzenia się, zauważając, że z włączonych do badania kobiet, te które miały liczne potomstwo, mogły liczyć na większe wsparcie społeczne ze strony rodziny i przyjaciół.

- Większe wsparcie sprawia, że energię można zagospodarować na mechanizmy odpowiadające za utrzymanie porządku w komórce/homeostazy, w rezultacie spowalniając proces starzenia - dodaje.

Zespół podsumowuje, że przyszłe badania powinny skupić się na związku pomiędzy częstością rozmnażania a starzeniem biologicznym kobiet o różnej narodowości i z różnych grup społecznych.

W zeszłym roku, portal Medical News Today donosił o badaniu, w którym naukowcy szczegółowo omówili potencjalny sposób wydłużenia ludzkich telomerów, torując drogę dla nowych terapii chorób genetycznych i związanych z wiekiem.


Źródło: medicalnewstoday.com