Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku stworzyła możliwość zgłaszania przypadków podejrzenia uzależnienia lekarzy z zapewnieniem całkowitej anonimowości osobom zgłaszającym.
Jak zauważa Pełnomocnik OIL ds. Zdrowia Lekarzy i Lekarzy Dentystów Katarzyna Wiśniewska, lekarze, którzy podejrzewają, że mogą być uzależnieni, często boją się prosić o pomoc. Obawiają się kary, wykluczenia, utraty tzw. „dobrego imienia”, stygmatyzacji lub zwyczajnie wstydzą się swojej „słabości”. Nie wiedzą również, gdzie mogliby uzyskać profesjonalną i dyskretną pomoc. Z kolei lekarze, którzy zauważają problem z nadużywaniem alkoholu, leków lub innych substancji psychoaktywnych u swoich kolegów po fachu, często boją się konfrontacji lub zarzutu niekoleżeńskości bądź „donosicielstwa”. Pozostanie „lojalnym” i chęć pomocy koledze, wydaje się wówczas nie do pogodzenia.
Okręgowa Rada Lekarska w Gdańsku stworzyła możliwość zgłaszania przypadków podejrzenia uzależnienia lekarzy z zapewnieniem całkowitej anonimowości osobom zgłaszającym. Możliwość ta dotyczy również współmałżonków uzależnionych lekarzy, którzy często także wykonują ten zawód.
Zaobserwowane przypadki uzależnienia lekarzy można zgłaszać Pełnomocnikowi ds. Zdrowia Lekarzy lub członkom Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej.
- W każdym przypadku należy pamiętać, że zgłoszenie podejrzenia uzależnienia ma prowadzić do zidentyfikowania rzeczywistych problemów i pomocy lekarzom uzależnionym i nie może zmierzać do naruszania dobrego imienia tych lekarzy - podkreśla Katarzyna Wiśniewska.
Źródło: OIL Gdańsk
Komentarze
[ z 0]