Fundacja Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie „Pro Seniore” im. Lekarzy Polskich Poległych i Pomordowanych w czasie II wojny światowej prowadzi działalność od 20 lat. Zaangażowanie w opiekę nad osobami samotnymi, niepełnosprawnymi docenił marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik honorując placówkę Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia”. Wyróżnienie wręczyła członek zarządu Elżbieta Lanc.
- Wspieranie – w każdym wymiarze – osób starszych, chorych, dla których pomaganie było priorytetem w życiu zawodowym, a obecnie sami takiej opieki wymagają to moralny obwiązek każdego z nas. Działania Państwa fundacji są nieocenione i bardzo potrzebne, za co w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego serdecznie dziękuję – mówiła Elżbieta Lanc.
Fundacja „Pro Seniore” to miejsce, gdzie pomoc otrzymują samotni, emerytowani i niepełnosprawni lekarze z Mazowsza, których warunki życiowe są bardzo ciężkie. Wsparcie polega przede wszystkim na zapewnieniu opieki stacjonarnej swoim podopiecznym oraz na dofinansowywaniu turnusów rehabilitacyjnych. Zakres działań fundacji jest jednak o wiele szerszy. To również zakup sprzętu do ćwiczeń, wózków inwalidzkich, łóżek czy materaców przeciwodleżynowych. Podopieczni otrzymują nie tylko pomoc zdrowotną, ale także społeczną – uczestniczą w spotkaniach integracyjnych i galach charytatywnych.
Obecnie fundacja zbiera fundusze na budowę Domu Spokojnej Starości na Mazowszu. Pozwoli on jeszcze efektywniej pomagać podopiecznym. W placówce świadczona bowiem będzie opieka długoterminowa.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego
Komentarze
[ z 3]
Świetnie, że znajdują się osoby, które gotowe są poświęcać swój czas i uwagę, aby nieść pomoc osobą starszym i potrzebującym. I to pomimo faktu, iż angażując się w podobne przedsięwzięcia członkowie izb lekarskich raczej nie mogą liczyć na szczególnie wysokie zyski. Prawda jest taka, że w obecnej rzeczywistości społeczeństwo coraz intensywniej skupia się na zyskach. Młodzi absolwenci uniwersytetów medycznych coraz częściej wyjeżdżają za granicę w ogóle nie przejmując się faktem, iż tutaj, na miejscu w ojczyźnie są osoby, które potrzebują ich pomocy bardziej, nawet jeśli za otrzymaną pomoc nie są w stanie zapłacić inaczej niż ofiarowaną wdzięcznością. Szkoda, że ludzie coraz więcej uwagi kierują w stronę ewentualnych zysków i tego co mogą otrzymać niż rzeczywiście w kierunku osób potrzebujących. A przecież absolwenci kierunków medycznych chyba przynajmniej w pewnej części powinni wykazywać się silną empatią. Na tyle intensywną, aby chcieli oni bezinteresownie pomagać tym, którzy ich potrzebują, a nie tylko myśleć o zyskach i o tym co mogą otrzymać. Cieszę się więc, że mimo wszystko znalazły się osoby, które gotowe są poświęcaj swój czas i wykorzystywać zdobywaną przez lata wiedzę, aby nieść pomoc potrzebującym...
Zgadzam się, że pomaganie osobom starszym jest naszym obowiązkiem, zwłaszcza że są to emerytowani lekarze, którzy w życiu poświęcali się dla dobra innych. Cieszę się że fundacja zapewnia, a przynajmniej stara się, kompleksową opiekę nad seniorami i oprócz aspektów zdrowotnych zajmuje się również angażowaniem społecznym ludzi starszych. Spotkania integracyjne i gale charytatywne są bardzo ciekawą formą spędzania wolnego czasu. Jest to szansa na poznanie się i rozmowy. Nie można odmówić pomocy ludziom starszym gdyż to dzięki nim wiele osób cieszy się dzisiaj zdrowiem. Teraz to my musimy zadbać o nich. Budowa ośrodka w którym otrzymają kompleksową opiekę długoterminową jest bardzo ważnym przedsięwzięciem i mam nadzieję że znajdą się środki by je sfinansować. Wiele osób myśli że byli lekarze wcale nie potrzebują pomocy gdyż uważają że nasz zawód automatycznie oznacza ogromne dochody. Niestety nie zawsze tak jest. Przykładem są młodzi lekarze ale też dzisiejsi emeryci. Możemy umożliwić im godne życie tak by zasłużenie odpoczywali w dobrych warunkach. Rodziny często nie mają czasu. Dzieci mają swoje problemy i nie zawsze pomagają starzejącym się rodzicom. Taki ośrodek chociaż w niewielkim stopniu, ponieważ nic nie zastąpi rodziny, zapewni domową atmosferę oraz da poczucie bezpieczeństwa.
Według mnie to bardzo piękna inicjatywa, która zasługuje na słowa uznania. Pamiętajmy, że seniorzy potrzebują wsparcia ze strony społeczeństwa ponieważ w wielu przypadkach żyją oni samotnie, a z uwagi na towarzyszące im choroby, nie są w stanie samodzielnie funkcjonować. Bardzo cieszy mnie fakt, że w ostatnim czasie istnieje tak wiele pomysłów aby pomagać starszym osobom. Ten wydaje się być bardzo przemyślany patrząc na rzeczy ma jakie mają być przeznaczane pieniądze. Zdarza się, że starsza osoba nie jest w stanie wyjść z domu nawet do sklepu, czy do przychodni. Związane to może być z tym, że z racji na swoje zdrowie większość czasu musi spędzać w łóżku. W naszym kraju istnieje spory problem jeżeli chodzi o pomoc pacjentom w ich własnych domach. Co prawda na terenie całego kraju powstają różne organizacje, które niosą właśnie taką pomoc, jednak wydaje mi się, że potrzebujemy ich znacznie więcej. Często do takiej opieki zatrudniani są lekarze, pielęgniarki, a także rehabilitanci. W wielu przypadkach seniorzy mogą liczyć również na pomoc psychologa, która według mnie w takich sytuacjach jest bardzo potrzebna. Osoba samotna i z wieloma chorobami może być bardzo przygnębiona z uwagi na swój stan. Odpowiednia terapia może przyczynić się do poprawy nastroju oraz tego, że starsze osoby poczują, że wciąż jest warto żyć. W tym przypadku jest to tym bardziej szczególne, że Ci pacjenci sami przecież takie wartości w przeszłości przekazywali swoim pacjentom. To właśnie oni dawali nadzieję pacjentom na powrót do zdrowia. Bardzo ciekawą opcją jest możliwość finansowania takim osobom turnusów rehabilitacyjnych, na których nie dość, że ich forma fizyczna może ulec znacznej poprawie, to dzięki temu że poznają inne osoby, będą mogli porozmawiać, forma psychiczna również może ulec znacznej poprawie. Dobre nastawienie może znacznie ułatwić terapię. Warto jest więc nieść pomoc seniorom, którzy często nie mają w nikim oparcia. Podoba mi się również to, że podczas całej tej akcji zbierane są pieniądze na Dom Spokojnej Starości. W naszym społeczeństwie systematycznie wzrasta liczba starszych osób, co związane jest między innymi z coraz lepszą opieką zdrowotną. Koniecznie trzeba pomyśleć nad tym, w jaki sposób można jeszcze pomóc starszym osobom, które nie mają możliwości opuszczenia domu. Wydaje mi się, że młodzi ludzie, którzy studiują np. medycynę, rehabilitację, pielęgniarstwo czy też psychologię mogliby w ramach wolontariatu spotykać się z takimi osobami. Niewątlpiwie również oni sami wynieśli by bardzo wiele cennych rad. Oczywiście warto aby także pozostała część młodzieży wyrażała chęć pomocy. W dzisiejszych czasach niestety coraz częściej myślimy tylko o własnym dobru, zapominając o tym, że są ludzie potrzebujący pomocy. Zamiast siedzieć godzinami na portalach społecznościowych można zdziałać naprawdę bardzo wiele dobrego.