Oddział pediatryczny Szpitala św. Wincentego a Paulo w Gdyni zostanie przeniesiony do Szpitala Morskiego w Redłowie. - Opieka będzie bardziej kompleksowa, a mali pacjenci wraz z opiekunami będą mogli liczyć na większą prywatność i dogodniejsze warunki - przekonuje wicemarszałek Hanna Zych-Cisoń.
Połączenie dwóch oddziałów pediatrycznych w jeden duży, z chirurgią dziecięcą i osobną Izba Przyjęć dla dzieci, wszystko wyremontowane i zlokalizowane w jednym budynku Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni - to zmiany zaproponowane w zakresie pediatrii przez zarządy Szpitala Morskiego i Szpitala Wincentego a Paulo w Gdyni. Mają one przynieść m.in. poprawę jakości opieki sprawowanej nad chorymi dziećmi z Gdyni i okolic.
- Konsekwencją połączenia Szpitala Morskiego w Redłowie ze Szpitalem św. Wincentego a Paulo w Śródmieściu było m.in. powołanie współpracujących ze sobą zespołów merytorycznych, które w kwestii pediatrii opracowały plan zorganizowania lepszej opieki nad dzieckiem chorym - mówi Tomasz Sławatyniecc, prezes Szpitala PCK w Redłowie. - Ze względu na obecność w naszym szpitalu oddziału pediatrii oraz chirurgii dziecięcej zdecydowano, że Centrum Opieki nad Matką i Dzieckiem powstanie właśnie tu.
Zdaniem prezesa Sławatyńca za lokalizacją redłowską przemawiają też możliwości lokalowe - w związku z otwarciem w maju br. zabiegowej części Gdyńskiego Centrum Onkologii i przeniesieniem tam Oddziału Chirurgii Onkologii i Terapii zyskano kilkaset m kw. wolnej przestrzeni.
- W Szpitalu Morskim oddział pediatryczny będzie trzy razy większy, niż byłby w przypadku przeniesienia go do Szpitala Św. Wincentego a Paulo - dodaje Tomasz Sławatyniec. - Ponadto stworzenie osobnej Izby Przyjęć dla dzieci i umieszczenie całego centrum pediatrycznego w jednym budynku zdecydowanie poprawi warunki bytowe i stworzy nową, lepszą jakość.
Całe centrum pediatryczne (to robocza nazwa, pod którą funkcjonuje na razie jednostka) będzie mieściło się w pawilonie szpitalnym nr 2 przy ul. Powstania Styczniowego 1 .
Na parterze mieścić się będzie Izba Przyjęć z gabinetami pediatrii, chirurgii, gabinetem zabiegowym i salami operacyjnymi, przyjmująca dzieci niewymagające hospitalizacji. Na pierwszym piętrze przebywać będą pacjenci hospitalizowani, w wieku od 3 do 18 roku życia. Tu również stworzona zostanie dla nich przestrzeń do nauki - świetlica i sale, w których prowadzone będą zajęcia szkolne. Po drugiej stronie korytarza, na tym samym piętrze, będzie funkcjonował oddział chirurgii dziecięcej. Z kolei piętro drugie będzie przeznaczone dla dzieci do 3 roku życia. Wydzielona zostanie tu m.in. część izolacyjna, dla pacjentów ze schorzeniami zakaźnymi, powstanie też tzw. strefa rodzica - komfortowe pomieszczenie z węzłem sanitarnym, zapleczem socjalnym, w którym opiekun będzie mógł zjeść czy odświeżyć się. Przy łóżkach małych pacjentów wydzielone będzie też miejsce dla rodziców, z rozkładanym osobnym łóżkiem.
Po połączeniu dwóch gdyńskich oddziałów pediatrycznych liczba łóżek nie ulegnie zmianie. Zgodnie z przekonaniami zarządów wciąż będzie ich 50 (do 20 redłowskich dołączy 30 łóżek ze Szpitala Św. Wincentego a Paulo). Zarówno zarząd jak i wicemarszałek województwa pomorskiego, odpowiedzialna w Trójmieście za służbę zdrowia zapewniają, że nie będzie zwolnień i wszyscy pracownicy szpitala miejskiego zostaną przejęci przez Szpital Morski na tych samych zasadach zatrudnienia.
- To nie likwidacja, a konsolidacja dwóch oddziałów, nie ma więc powodów do obaw związanych z zatrudnieniem czy funkcjonowaniem oddziałów pediatrycznych w szpitalach gdyńskich - podkreśla Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego. - Chciałabym podkreślić, że decyzja ta wypłynęła od zarządów obu placówek, a nie urzędu marszałkowskiego i od dłuższego czasu nad przedsięwzięciem pracuje specjalnie powołany w tym celu zespół ds. pediatrii.
Zdaniem wicemarszałek stworzenie centrum pediatrii dla dzieci z Gdyni i okolic może przynieść wiele plusów. - Będzie tylko lepiej, poza kompleksowością, na której bardzo nam zależy, mali pacjenci wraz z opiekunami będą mogli liczyć na większą prywatności i dogodniejsze warunki. Warto zauważyć, że przy szpitalu PCK znajduje się też duży parking, na którym rodzice, w większości dziś zmotoryzowani, będą mogli swobodnie zaparkować.
Połączenie dwóch oddziałów będzie wymagało remontu. Jakie środki zostaną przeznaczone na ten cel?
- Ze strony pana marszałka otrzymaliśmy deklarację dotacji na remont poradni chirurgii dziecięcej. Koszty remontu związane z pediatrią dziecięcą oszacowaliśmy natomiast na ok. 1,5 mln zł i tu rozglądamy się za pieniędzmi - mówi Tomasz Sławatyniec. - Liczymy na pomoc radnych z Gdyni, którzy na pomysł patrzą przychylnym okiem. Wsparcia szukamy też u sponsorów.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowy, większy i wyremontowany oddział pediatrii zacznie funkcjonować w Szpitalu Morskim już w styczniu 2015 r. W miejscu Oddziału Pediatrii Szpitala Wincentego a Paulo w Gdyni powstać ma natomiast Oddział Rehabilitacji Neurologicznej.
Źródło: www.zdrowie.trojmiasto.pl
Komentarze
[ z 1]
A ja się w Redłowie leczyłam