Naukowcy są o krok bliżej zrozumienia rozwoju i postępu choroby Parkinsona dzięki narzędziom chemiczno-biologicznym opracowanym na Uniwersytecie Simona Frasera.

Nowe badania, opublikowane w Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA, prowadzone przez naukowców z SFU, Matthew Deena i Yanping Zhu, przedstawiają nową technologię i metody pomiaru aktywności glukocerebrozydazy lizosomalnej (GCazy), enzymu, który jest powszechnie związany z chorobą Parkinsona.

Choroba Parkinsona jest drugą najczęstszą chorobą neurodegeneracyjną i może powodować objawy, w tym drżenie, sztywność mięśni oraz zaburzenia równowagi i koordynacji, które pogarszają się z czasem. Chociaż dokładne przyczyny choroby Parkinsona nie są w pełni poznane, wiadomo, że niska aktywność GCazy przyczynia się do rozwoju choroby, a lepsze zrozumienie tego enzymu może prowadzić do lepszej diagnostyki i leczenia.

Odkrycia zespołu pokazują, że aktywność tego enzymu u pacjentów jest podobna zarówno w krwinkach, jak i komórkach mózgowych, co może potencjalnie umożliwić naukowcom i personelowi medycznemu monitorowanie postępów choroby Parkinsona w mózgu przy użyciu próbek krwi.

„Jest to pierwsze podejście, które, jak wykazano, rzetelnie i dokładnie opisuje aktywność tego enzymu bezpośrednio w lizosomach żywych komórek” – mówi profesor chemii, biologii molekularnej i biochemii, David Vocadlo, jeden ze współautorów badania. „Możliwość dokładnego pomiaru aktywności lizosomalnej tego enzymu może być bardzo pomocna w zrozumieniu podstawowych przyczyn choroby Parkinsona, a także potencjalnie pomóc w diagnozowaniu lub śledzeniu jej progresji”.

Naukowcy mają nadzieję, że oprócz lepszej diagnozy i monitorowania choroby Parkinsona, ich prace przyczynią się do rozwoju nowych leków. „Ostatecznie narzędzia te mogą być wykorzystane w badaniach klinicznych do oceny skuteczności strategii mających na celu zwiększenie aktywności GCazy u pacjentów” – mówi Vocadlo, zauważając, że ich podejście jest już wykorzystywane w raporcie firmy Roche na temat testowania nowej strategii leczenia choroby Parkinsona.

Metody i narzędzia SFU mogą również pomóc naukowcom w lepszym zrozumieniu innych chorób neurodegeneracyjnych powiązanych z GCazy, takich jak demencja z ciałami Lewy'ego (DLB) i choroba Gauchera, rzadka choroba, która zwykle objawia się w dzieciństwie.

Źródło: sciencedaily.com