Prof. Agnieszka Słowik i prof. Tadeusz J. Popiela odebrali z rąk prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego Nagrody Miasta Krakowa za realizację „Małopolskiego programu leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej” koordynowanego przez Uniwersyteckie Centrum Leczenia Ostrego Udaru Niedokrwiennego Mózgu.

To kolejne wyróżnienie dla prof. Agnieszki Słowik, kierownika Katedry i Kliniki Neurologii UJ CM i prof. Tadeusza J. Popieli, kierownika Zakładu Diagnostyki Obrazowej CUMRiK za prowadzony w krakowskim Szpitalu Uniwersyteckim program – na początku lipca badacze otrzymali Nagrody Prezesa Rady Ministrów za osiągnięcia naukowo-techniczne za rok 2017.

Uniwersyteckie Centrum Interwencyjnych Terapii Ostrego Udaru Mózgu (CITO) w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie to pierwszy w Polsce, innowacyjny system organizacyjny – wypracowany na wzorcach europejskich i amerykańskich – stworzony na bazie istniejących już zasobów ludzkich i sprzętowych, umożliwiający całodobowy dostęp do najnowocześniejszego, interwencyjnego, wewnątrztętniczego leczenia ostrego udaru niedokrwiennego mózgu (trombektomia mechaniczna) dla wszystkich potrzebujących mieszkańców Małopolski. Leczenie udaru mózgu za pomocą trombektomii mechanicznej dotyczy chorych na udar niedokrwienny spowodowany zamknięciem największych naczyń mózgowych, tzn. takich z najbardziej niekorzystnymi rokowaniami.

Nagrody Miasta Krakowa regularnie przyznawane są od 1933 roku, ale swoją historią sięgają XVI wieku. W tym roku zostały przyznane w dziedzinach: kultura i sztuka, nauka i technika, sport. Komisja wyróżniła również prace dyplomowe, których tematyka związana jest z Krakowem.


Źródło: Uniwersytet Jagielloński - Collegium Medicum