Minister Zdrowia opublikował dwa komunikaty, w których odniósł się do cen, okresu użytkowania i napraw wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
W pierwszym komunikacie Minister Zdrowia przypomina, że w związku z rozporządzeniem z dnia 27 października 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, do okresu użytkowania i limitu cen naprawy wyrobu medycznego, który został wydany przed dniem wejścia w życie nowelizacji rozporządzenia (tj. 1 stycznia 2023 r.) oraz jest użytkowany po tym dniu, stosuje się okresy użytkowania i limity cen naprawy określone w rozporządzeniu nowelizującym.
W drugim komunikacie Minister Zdrowia przypomina, że w przypadku zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne, przysługujące świadczeniobiorcy na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2021 r. poz. 704, z późn. zm.) nie obowiązują urzędowe ceny zbytu.
MZ wskazuje, że ceny wyrobów na zlecenie podlegają regułom wolnego rynku i polityki marketingowej podmiotów gospodarczych, w związku z tym mogą się znaczenie różnić między sklepami z wyrobami medycznymi lub aptekami. Ani Minister Zdrowia, ani NFZ nie negocjuje cen wyrobów medycznych na zlecenie, ani nie ma narzędzi, aby wpływać na ich wysokość.
Minister tłumaczy, że od świadczeniobiorcy zależy wybór miejsca zaopatrzenia w wyrób medyczny, przy czym apteka lub sklep z wyrobami medycznymi musi mieć podpisaną umowę z NFZ. Na ten moment, zgodnie z Zarządzeniem Nr 26/2022/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, tylko realizacja zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie może być realizowana drogą wysyłkową, a więc istnieje możliwość zaopatrzenia w wyroby w internetowych aptekach lub sklepach medycznych, które podpisały umowę z NFZ.
Komentarze
[ z 0]