Rozmowy z władzami i naukowcami Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca to pierwszy punkt wizyty ministra Przemysława Czarnka w Rzymie. W spotkaniu, które odbyło się w Poliklinice Gemelli, uczestniczyli także przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Agencji Badań Medycznych. Główne tematy dyskusji to: współpraca akademicka oraz wymiana wiedzy i doświadczeń związanych m.in. z pandemią - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.
– Stawiamy kolejny krok w zakresie współpracy między polskimi i włoskimi uczelniami, naszymi szpitalami, zwłaszcza z tym ogromnym szpitalem, Polikliniką Gemelli – najlepszym szpitalem we Włoszech – mówił minister Przemysław Czarnek podczas spotkania.
Szef MEiN podkreślał, że Katolicki Uniwersytet Lubelski i Poliklinika Gemelli współpracują ze sobą już od lat 80. XX wieku. Na przestrzeni czterech dekad współpraca ewoluowała i przybierała różne formy. Jej kolejny etap wyznaczy porozumienie o współpracy i wymianie akademickiej, które dzisiaj podpisali przedstawiciele władz KUL i Polikliniki Gemelli.
Ważnym elementem rozmów była także wymiana doświadczeń związanych z pandemią COVID-19. Podczas spotkania dyskutowano także na temat wyzwań etycznych współczesnej medycyny.
W spotkaniu w Poliklinice Gemelli uczestniczyli prof. Pietro Sandro Cocconcelli, Prorektor ds. koordynacji projektów z zakresu umiędzynarodowienia, prof. Rocco Bellantone, Dziekan Wydziału Medycyny, dr Lorenzo Maria Cecchi, Dyrektor Filii w Rzymie, Rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski oraz Prezes Agencji Badań Medycznych, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw rozwoju sektora biotechnologii i niezależności Polski w zakresie produktów krwiopochodnych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.
Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki
Komentarze
[ z 0]