Od kwietnia oddziały okulistyczne w Małopolsce systematycznie zwiększają liczbę pacjentów, którzy operowani są z powodu zaćmy. Małopolski oddział NFZ informuje, że zniesienie limitów finansowych, pozwala nie tylko wykonać więcej zabiegów, ale przede wszystkim skraca czas oczekiwania.

Fundusz zapowiada, że w Małopolsce docelowo średni czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy w ciągu roku, w przypadkach pilnych, skróci się do miesiąca, a w przypadkach stabilnych do około roku.

"W Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym w Krakowie, który wykonuje najwięcej zabiegów usunięcia zaćmy w województwie i gdzie czeka najwięcej pacjentów, również widać znacząco skutek wprowadzenia nielimitowości świadczeń zabiegów zaćmy. Ponadto Szpital dokonał zmiany jakościowej i organizacyjnej oraz przeniósł ciężar realizowanych świadczeń z trybu hospitalizacja na tryb jednodniowy, co pacjenci odebrali z korzyścią. Aktualnie 95 procent pacjentów opuszcza szpital w dniu zabiegu. Czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy skrócił się w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym o 150 dni, a liczba czekających pacjentów zmniejszyła się z prawie 9 tysięcy do ok. 6,5 tysiąca" - czytamy w wydanym komunikacie.

W Małopolsce z operacji usunięcia zaćmy pacjenci w stanie stabilnym mogą skorzystać w 8 placówkach jeszcze w tym roku, a w przypadkach pilnych w 15 placówkach pacjenci mogą skorzystać z zabiegu w przeciągu 3 miesięcy.

W pierwszym półroczu 2019 r. małopolskie placówki wykonały 12 728 zabiegów, czyli o 1 746 więcej niż w 2018 r., przy czym znaczący wzrost wykonania widać w 2 kwartale – o ponad 1000 zabiegów – co jest wynikiem zniesienia limitów w zabiegach uśnięcia zaćmy.


Źródło: Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie