Łódź przygotowała bogatą ofertę badań i konsultacji dla wszystkich mieszkańców. To projekt finansowany z budżetu miasta.
W tym roku łodzianie będą mogli korzystać z szeregu badań specjalistycznych czy zabiegów fizjoterapeutycznych z zakresu profilaktyki zdrowia. Miasto zapłaci za 3538 konsultacji lekarzy specjalistów, 384 badania diagnostyczne (usg, densytometria), 384 cykle (po 10 zabiegów każdy) rehabilitacji zleconej przez lekarza, 212 grupowych zajęć aktywności fizycznej, konsultacje dietetyka (grupowe i indywidualne). Badania, konsultacje i działania edukacyjne realizowane będą od marca do listopada 2018 r.
- Tak to się już utarło w naszym mieście, że tam, gdzie państwo nie daje rady, miasto przygotowuje własne programy i odpowiada na zapotrzebowanie łodzian. Tak było na przykład z programem in vitro. Teraz proponujemy kolejne projekty. Nie będzie trzeba już czekać osiem miesięcy do endokrynologa czy do laryngologa dwa miesiące. Decydująca będzie kolejność zgłoszeń, ale liczba specjalistów będzie diametralnie większa, więc łodzianie będą mogli być szybko przyjęci - tłumaczy radny Adam Wieczorek.
Zapisy rozpoczną się od drugiej połowy lutego. Szczegółowe informacje będą dostępne na stronach internetowych miejskich centrów medycznych i Urzędu Miasta Łodzi oraz w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych.
Jeśli łodzianie odpowiedzą pozytywnie na miejski program profilaktyczny, to będzie on powtarzany w przyszłych latach.
Komentarze
[ z 3]
Pieniądze wydane na badania profilaktyczne stanowią pewnego rodzaju inwestycję. Zapobiegamy w ten sposób rozwojowi chorób co zwykle prowadziłoby do długotrwałej hospitalizacji. Jak najszybsze wykrycie choroby zwiększa efektywność leczenia i wbrew pozorom kosztuje mniej mimo, iż należy wydać pewną sumę pieniędzy na badania. Programy profilaktyczne się opłacają.
Szkoda, że tak duże dofinansowania obecne są tylko w kilku miastach w Polsce. Samorządy powinny brać przykład z województwa łódzkiego i wdrażać w życie takie akcje profilaktyczne. Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, a różnica pół roku dotycząca oczekiwania na wizytę do specjalisty naprawdę w niektórych przypadkach robi różnicę i może być znacząca w przypadku metod leczenia poważnych chorób. Jak najszybsze wykrycie choroby jest najważniejsze w większości nowotworów, czy zmian przednowotworowych, więc powinniśmy poświęcać na takie akcje jak najwięcej środków.
Niestety w naszym kraju budżet w pewnym stopniu jest cały czas ograniczony. Brakuje często pieniędzy również na opiekę zdrowotną, na która powinny być systematycznie zwiększane nakłady pieniężne. Bardzo podoba mi się podejście władz miasta, że w takim wypadku zdecydowali się poradzić sobie z tym, przeznaczając dużą sumę pieniedzy na różne cele. Jak widzimy postawiono w dużym stopniu na profilaktykę, co uważam za bardzo słuszne. Pamiętajmy o tym, że na niektóre badania diagnostyczne trzeba czasem długo czekać, co może przyczynić się do pogorszenia zdrowia pacjenta. W tym wypadku postawiono na badania ultrasonograficzne, które będą wykonywane jak rozumiem poza wszelkimi kolejkami. Świetnym rozwiązaniem jest zwiększenie liczby specjalistów u których pacjenci będą mogli szybciej uzyskać pomoc. Jedną z większych wad naszego systemu jest właśnie to, że oczekiwanie na wizytę trwa miesiącami, a nawet latami. To bardzo duży problem ponieważ podobnie jak w przypadku oczekiwania na badanie diagnostyczne, może dojść do różnych zmian, które spowodują, że leczenie będzie dużo trudniejsze. Miejmy nadzieję, że w również w innych miastach takie działania zostaną podjęte. Słyszy się o tym, że miasta na terenie całego kraju czynnie pomagają swoim mieszkańcom. Dofinansowywane są chociażby szczepionki przeciwko grypie dla seniorów. W Warszawie szczepi się dzieci przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Jak widzimy kładziony jest bardzo duży nacisk na profilaktykę, czego jestem ogromną fanka. Ważnym punktem programu realizowanego w Łodzi są porady dietetyczne. Niestety pomimo licznych kampanii oraz akcji Polacy wciąż nie wiedzą w jaki sposób prawidłowo się odżywiać. Jest to bardzo duży problem, ponieważ od tego co jemy w dużej mierze zależy nasze zdrowie. Brak regularności w godzinach spożywanych pokarmów, często jedzenie w pośpiechu wysoko przetworzonych pokarmów powoduje, że zdrowie Polaków znacznie się pogarsza. Aby stworzyć zdrową dietę wcale nie potrzeba dużo wysiłku, a także wbrew opinii wielu osób wcale nie musi być ona niesmaczna. Pomimo tego, że spora część Polaków żyje niezdrowo, to pozostała chce dążyć do jak najlepszej formy. Nie każdy do końca wie jak się za to zabrać. Takie spotkania będą świetną okazją aby rozwiać wszelkie wątpliwości.