Szpital im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie zmienia nazwę ze „specjalistycznego” na „kliniczny”. 28 maja Sejmik Województwa Małopolskiego, jako organ tworzący przychylił się do wniosku Szpitala i podjął decyzje o zmianie nazwy jednostki.

27 czerwca uchwała Sejmiku się uprawomocniła, a po dokonaniu stosownych zmian wpisów do KRS i rejestrze placówek medycznych Szpital nosi już oficjalnie nową nazwę - Szpital Kliniczny im. dr Józefa Babińskiego Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Krakowie.

Jak informuje placówka, zmiana ta ponosząca prestiż Szpitala sankcjonuje wprowadzane od kilku już lat zmiany – takie jak rozwijanie badań naukowych współpraca z krakowskimi uczelniami oraz rozwój kadry – podnoszenie kwalifikacji personelu szpitala mające wyraz w zdobywaniu przez zatrudnionych tu lekarzy i psychologów stopni naukowych.

W końcu 2017 roku Szpital podpisał Porozumienie o Współpracy z Krakowską Akademią im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz uszczegóławiającą go Umowę. Na jej mocy studenci Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu będą mogli odbywać zajęcia kliniczne i praktyki na oddziałach Szpitala oraz korzystać z aparatury szpitalnej.

W roku akademickim 2018/2019 będzie to 120 studentów, w kolejnych latach Szpital spodziewa się większej ich liczby, w tym również studentów z zagranicy. Zainteresowanie odbywaniem staży i praktyk w Szpitalu są również studenci innych kierunków – pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i psychologii tej Uczelni.

Wcześniej z zasobów i doświadczenia pracowników Szpitala, a także jego byłych pacjentów korzystali studenci Pielęgniarstwa i socjologii oraz prawa i nauk politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także pedagogiki specjalnej i arteterapii Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie .

Szpital będzie bazą do prowadzenia zająć klinicznych oraz wspólnych badań w obszarze nauk medycznych. Już obecnie organizowane są spotkania studentów z byłymi pacjentami Szpitala, którzy opowiadają o przebiegu swojego chorowania, leczenia i o procesie zdrowienia. Studenci zwiedzają także wystawę „Uważaj na głowę” przygotowaną przez byłych pacjentów Szpitala. Powstała ona w czasie realizacji wspólnego projektu „Kobierzyn Bliżej – przeciw stygmatyzacji osób chorych psychicznie” i jest jedyną pokazującą chorobę, leczenie i zdrowienie z punktu widzenia osób, które doświadczyły kryzysów psychicznych.

W 2017 r. szpital utworzył Ośrodek Edukacji, Badań i Rozwoju. Obecnie na nim spoczywa główny ciężar odpowiedzialności za współpracę z Krakowską Akademią. Równolegle w ramach Ośrodka prowadzone są szkolenia specjalistyczne i specjalizacyjne, w tym duże szkolenie „Kontakt w leczeniu. Szkolenia dla personelu medycznego i niemedycznego – kontakt z osobami cierpiącymi na zaburzenia psychiczne”. Finansowane ze środków przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zdrowia zakłada przeszkolenie 2500 pracowników ochrony zdrowia zarówno medycznych – (lekarze i pielęgniarki) jak i niemedycznych (m.in. pracownicy rejestracji i farmaceuci, pracownicy socjalni) z województw małopolskiego i podkarpackiego. Przeszkolono już 1600 osób i obecnie prowadzona jest rekrutacja na ostatnie wolne miejsca.

Ośrodek koordynuje także badania naukowe prowadzone przez pracowników szpitala oraz organizuje seminaria wewnętrzne i zewnętrzne (z udziałem specjalistów z innych ośrodków). Jest także organizatorem konferencji, w tym zaplanowanej na jesień tego roku drugiej już konferencji „Psychiatria i Duchowość” (wspólnie z Katedrą Psychiatrii UJ, Uniwersytetem Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie oraz Akademią Ignatianum).


Źródło: Szpital Kliniczny im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie