Przełomowe operacje serca i skuteczne leczenie wielu chorób układu krążenia – to osiągnięcia, które sprawiły, że Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II ma świetną renomę nie tylko w kraju, ale też za granicą. Placówka województwa małopolskiego kończy właśnie 100 lat.
Jak przypomina Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II istnieje od 1917 roku. Jego budowała rozpoczęła się 3 lata wcześniej, jednak przerwał ją wybuch I wojny światowej. Przez lata wielokrotnie zmieniał swoją nazwę – początkowo były to Miejskie Zakłady Sanitarne, w których ulokowano: sanatorium szkarlatynowe, sanatorium gruźlicze oraz laboratorium bakteriologiczne. Swoją obecną nazwę - zyskał dopiero w 1990 roku – wtedy to na patrona szpitala wybrano Jana Pawła II. Warto dodać, że w czerwcu mija też równo 20 lat od wizyty papieża Polaka w tej placówce.
Prawdziwymi kamieniami milowymi w historii szpitala są jednak przełomowe zabiegi wykonywane w jego murach. Pierwsze cewnikowanie serca wykonano tu w 1957 roku, rok później - pierwszą operację na otwartym sercu. Kluczowy był 2005 rok – kiedy to w tutejszym Oddziale Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii wykonano pierwszą na świecie operację wszczepienia bezszwowej zastawki aortalnej. Sukces krakowskich chirurgów odbił się szerokim echem w branży kardiochirurgicznej. Z kolei w 2008 roku specjalistom ze szpitala Jana Pawła II udało się dokonać kolejnego przełomu – jako pierwsi w Polsce wymienili zastawkę aortalną serca metodą przezskórną, czyli bez otwierania klatki piersiowej. Natomiast w zeszłym roku w oddziale klinicznym elektrokardiologii wszczepiono najmniejsze na świecie stymulatory serca Micra TPS.
Obecnie placówka zatrudnia 375 lekarzy, 759 pielęgniarek i prowadzi 19 oddziałów opieki całodobowej. Rocznie wykonuje się tu około 2 tysięcy operacji na otwartym sercu i wszczepia 700 rozruszników serca.
Komentarze
[ z 2]
Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zatrudnia wspaniałych specjalistów i cieszy się dobrą opinią. Sto lat to duży dorobek i ogromna liczba pacjentów, która odzyskała zdrowie dzięki tamptejszym lekarzom. Mam nadzieję, że placówka będzie się rozwijać, a przed lekarzami jeszcze wiele lat owocnej pracy.
Oby Szpital funkcjonował jak najdłużej i odnosił jeszcze więcej sukcesów. 100 lat to soro czasu. Gratulacje dla wszystkich, którzy umożliwili tak długie funkcjonowanie.