Tylko do dzisiaj (12 kwietnia) osoby, które miały prawo do świadczeń, ale wcześniej nie dopełniły formalności np. nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia, mogą skorzystać z tzw. abolicji. Oznacza ona, że postępowania administracyjne ws. zwrotu kosztów leczenia za lata 2013-2016 nie będą wszczynane, a te, które już wszczęto - będą umorzone.
Informacje dotyczące możliwości wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego udzielane są codziennie w siedzibach Oddziałów Wojewódzkich NFZ. Dodatkowo niektóre oddziały wydłużają godziny pracy, po to, by wszyscy zainteresowani mogli dopełnić wszelkich formalności przed upływem ustawowego terminu.
Możliwość wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego dotyczy osób, które w momencie korzystania ze świadczeń zdrowotnych (począwszy od 1.01.2013 r.) spełniały przesłanki do bycia osobą ubezpieczoną, ale nią nie były. Najczęściej chodzi o członków rodziny osoby ubezpieczonej, którzy nie zostali przez tę osobę zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego. Osoby te w momencie korzystania ze świadczeń złożyły pisemne oświadczenie, że mają do nich prawo (bo były o tym przekonane) lub przedstawiły dokumenty (dowody ubezpieczenia) potwierdzające prawo do świadczeń.
12 kwietnia 2017 r. kończy się 90-dniowy, wynikający z ustawy, okres abolicji, który polega na umorzeniu przez Fundusz już wszczętych postępowań administracyjnych (ustalających obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej za lata 2013-2016) i nie podejmowaniu nowych. Po tym terminie nadal będzie możliwość dokonania wstecznego zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego, zasadniczo w terminie 30 dni od dnia udzielenia świadczenia, ale już tylko w stosunku do osób, które na bieżąco korzystały ze świadczeń opieki zdrowotnej.
Komentarze
[ z 0]