Sezon urazowy w pełni. W wakacje, na oddziały pediatryczne Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, trafia zdecydowanie więcej dzieci poszkodowanych w różnego typu wypadkach. Na oddziałach zabiegowych m.in.: z tego powodu, ograniczane są planowe przyjęcia.

Na pediatrycznym Oddziale Urazowo-Ortopedycznym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, w wakacje, liczba pacjentów wzrasta, jak szacuje kierownik Piotr Zając, o około 1/3. Na oddział trafiają dzieci z pełnym przekrojem urazów: w wyniku nieodpowiedniej zabawy na trampolinach, nieostrożnej jazdy na deskorolkach, rowerach, hulajnogach. W ubiegłym roku, na ortopedii, hospitalizowanych było także kilkunastu motocyklistów z ciężkimi, wielonarządowymi urazami, które niejednokrotnie skutkowały trwałym kalectwem.

Bardzo wielu pacjentów urazowych trafia latem także do Kliniki Chirurgii Dziecięcej, Urologii i Traumatologii WSzZ. Dzieci, po różnego rodzaju wypadkach, zajmują nawet połowę z 40. łóżek. Urazy głowy konsultują neurochirurdzy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Przyznają, że latem ich pomocy wymaga dwukrotnie więcej dzieci urazowych, niż w miesiącach zimowych. To przeważnie ofiary wypadków rowerowych, na skuterach i motorynkach. W zeszłym roku, do części pediatrycznej Szpitala Zespolonego, trafił nawet nieletni poszkodowany w trakcie jazdy na quadzie.

Pacjenci z najcięższymi urazami są hospitalizowani w Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii Dziecięcej. Doktor nauk medycznych Małgorzata Szerla – kierująca kliniką opowiada, że w czasie wypadków, z reguły powtarzają się te same mechanizmy. Dzieci na rowerach, bez zabezpieczenia, kasku, ochraniaczy, bez znajomości zasad ruchu drogowego, także z powodu nieostrożności, przeważnie z własnej winy, wjeżdżają pod samochody osobowe, a nawet ciężarowe.

Lekarze wspólnie powtarzają, że rodzice powinni mieć kontrolę nad dzieckiem. Konieczna jest rozmowa i działanie na wyobraźnie dziecka, tak by postępowało ostrożnie. Warto, by młodzi ludzie, obok zasad udzielania pierwszej pomocy, znali przepisy ruchu drogowe.


Źródło: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach