13 maja w Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Górnośląskiego Centrum Medycznego im. prof. L. Gieca SPSK nr 7 SUM w Katowicach wykonano pierwszy w województwie śląskimi i jeden z pierwszych w Polsce zabieg implantacji jednoprzedziałowej endoprotezy powierzchniowej stawu kolanowego.  Endoprotezy te są stosowane z powodzeniem w USA i w Europie od 2008 roku.

Zabieg polega na zastąpieniu uszkodzonej chrząstki stawowej metalowym implantem licującym się z powierzchnią otaczającej, zdrowej chrząstki, mocowanym bezcementowo, za pomocą tytanowej śruby. Tego typu zabiegi stosuje się u pacjentów w średnim wieku, ze stwierdzonym ograniczonym uszkodzeniem chrząstki stawowej pełnej grubości, u których stosowanie technik operacyjnych bazujących na regeneracji chrząstki i jej substytucji (stymulacja szpiku kostnego, przeszczep chondrocytów, przeszczepy chrzęstno-kostne) nie przynosi dobrych wyników.

- Zastosowanie jednoprzedziałowej endoprotezoplastyki powierzchniowej pozwala na przywrócenie unikalnej geometrii powierzchni stawowej dzięki możliwości dokładnego śródoperacyjnego pomiaru krzywizn anatomicznych stawu i dobranie odpowiednio ukształtowanego implantu do wielkości stawu pacjenta. Jednocześnie zdrowa chrząstka stawowa, łękotki oraz powierzchnia stawowa kości piszczelowej pozostaje nieuszkodzona podczas zabiegu, co zapewnia przywrócenie naturalnego ruchu w stawie oraz pozwala na zastosowania konwencjonalnej endoprotezoplastyki, jako kolejnego etapu leczenia, jeśli będzie to w przyszłości konieczne – wyjaśnia lekarz operujący dr n. med. Grzegorz Hajduk.


Więcej: sum.edu.pl