Laboratorium Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim ma najnowocześniejszą linię diagnostyczną w Polsce. Pozwoli ona na zwiększenie zakresu diagnostycznego oraz znacznie skróci czas oczekiwania na wyniki.
Jak podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, jest to pierwsze takie urządzenie zamontowane w naszym kraju. Nowa linia automatyczna jest nowocześniejsza niż poprzednia, z której korzystał gorzowski szpital. Do tej linii dołączone są cztery analizatory – dwa immunochemiczne i dwa biochemiczne.
- Powiększyliśmy diagnostykę o kilka testów, w tym m.in. w zakresie diagnostyki wirusologicznej, nowotworu tarczycy, przysadki czy też wirusowego zapalenia wątroby typu B. Przede wszystkim jest szybciej o jakieś 20% - wyjaśnia Beata Piekarska - p.o. kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.
Nowa linia ma usprawnić pracę i dać możliwość wykonania większej ilości badań. Każdego dnia gorzowskie laboratorium wykonuje ich od 2,5 do 3 tys. - Miesięcznie jest ich blisko 80 tys. Ta linia może wykonywać ich znacznie więcej. Ma ona bardzo duże znaczenie dla rozwoju naszego szpitala, ma to również związek z budową Ośrodka Radioterapii – dodał prezes szpitala Jerzy Ostrouch.
- Cały pakiet możliwości, jakie daje to nowe urządzenie, jest do wykorzystania nie tylko na potrzeby diagnostyczne szpitala i jego pacjentów, ale całego podregionu. Mam nadzieję, że będziemy się dalej rozwijać i kolejne tak nowoczesne urządzenia znajdą się tutaj w Gorzowie – zaznaczyła marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak
Komentarze
[ z 4]
Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważną rolę w szpitalu pełni labolatorium i pracujący w nim diagności. To przecież od nich zależy diagnoza, od tego czy poprawnie wykonają badanie. Ciąży na nich duża odpowiedzialność, a moim zdaniem nie są wystarczająco dobrze opłacani. Jeżeli ktoś popełni błąd pacjent może otrzymać zły lek lub złą dawkę. Cieszę się, że labolatorium się rozwija. Może mam szczęśćie, ale osobiście nigdy długo nie czekałam na wyniki badań. Zwykle są już nastęnego dnia.
Ma Pani rację, to bardzo odpowiedzialny zawód. Każdy zawód medyczny wiąże się z dużą odpowiedzialnością, co niestety nie ma swojego odzwierciedlenia w wysokości wynagrodzenia pracowników. Jest wiele branż, w których zarabia się dużo lepiej, a nie wiążą się z tak dużą odpowiedzialnością. Niedługo w ogóle zabraknie personelu w szpitalach.
Dobra diagnostyka jest podstawą. To od niej zależy postępowanie terapeutyczne. Lekarze ufają, że wszystko zostało zrobione prawidłowo. Na podstawie wyników określają diagnozę.
Racja, rola labolatorium w szpitalu jest niedoceniana. Moim zdaniem powinno się większą wagę przywiązywać do diagnostyki. Wiele mówi się o zwiększeniu dostępności leczenia. Im łatwiej będzie się badać tym szybciej wykryjemy zagrożenie. Badania specjalistyczne obejmują wszelkie inne niż podstawowe i rozszerzone badania dodatkowe. To do nich dostęp jest najważniejszy i obecnie trudny. Pacjenci muszą za wszystko płacić sami. Oprócz kilku prostych testów takich jak glukoza czy TSH.