Specjaliści z Kliniki Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach wykonali 13 marca 2024 r. pierwszą w regionie robotyczną histerektomię z limfadenektomią (usunięcie macicy wraz z węzłami chłonnymi) u pacjentki z rakiem trzonu macicy. Podczas zabiegu zastosowano system fluorescencyjnego obrazowania węzłów wartowniczych. Ginekolodzy, obok urologów i torakochirurgów, są trzecią grupą specjalistów operujących w ŚCO w asyście robota da Vinci.
Pierwszą robotyczną operację ginekologiczną wykonał zespół w składzie: dr n.med. Marcin Misiek, specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, kierujący Kliniką Ginekologii ŚCO – lekarz operator, dr Marcin Lewandowski, specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej – lekarz asystujący, Barbara Bzinkowska, Aleksandra Dziwoń, Małgorzata Jurkiewicz – instrumentariuszki, Marcin Śliwa - anestetyk, dr Katarzyna Wojcieszak – specjalista anestezjologii.
Przebieg zabiegu nadzorował jako proktor dr n. med. Błażej Nowakowski, specjalista położnictwa i ginekologii, ginekologii onkologicznej, kierujący Oddziałem Ginekologii Operacyjnej, Onkologicznej i Endoskopowej w Wielkopolskim Centrum Onkologii, ekspert w dziedzinie chirurgii robotycznej w ginekologii, szkolący lekarzy zarówno w Polsce, jak i w Europie. W jego ocenie przygotowanie zespołu operacyjnego ŚCO jest bardzo dobre.
Szpital poinformował, że w trakcie zabiegu wykorzystano zieleń indocyjaninową do fluorescencyjnego obrazowania węzłów chłonnych. Optyczne właściwości tego znacznika umożliwiają wykrycie węzła wartowniczego, czyli pierwszego węzła chłonnego na drodze spływu chłonki z narządu porażonego chorobą nowotworową.
- To jest metoda, którą stosujemy od lat w chirurgii otwartej i laparoskopowej, żeby ograniczyć zakres operacji i jak najefektywniej zoperować pacjenta, u którego nie ma wskazań do rozległego zabiegu - tłumaczy dr Marcin Misiek.
Rocznie w ŚCO wykonywanych jest ponad 200 operacji z powodu raka trzonu macicy. Jak szacuje kierownik Kliniki Ginekologii ŚCO, połowa pacjentek dotkniętych tym nowotworem będzie mogła skorzystać z operacji robotycznych. Na razie w asyście robota operuje jeden zespół ginekologów, docelowo mają być trzy takie zespoły.
Robot da Vinci IV generacji został zakupiony przez ŚCO w 2023 r. w ramach projektu „Doposażenie Bloku Operacyjnego w nowoczesny system robotowy wraz z wyposażeniem celem stworzenia Centrum Chirurgii Robotowej Ziemi Kieleckiej oraz podniesienia jakości i poprawy dostępu do najnowocześniejszych procedur chirurgicznych realizowanych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach” , na mocy umowy podpisanej z Ministerstwem Zdrowia, z dofinansowaniem ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pierwsze operacje robotyczne (radykalne prostatektomie) wykonali urolodzy (5 i 6 października 2023r.). 22 lutego 2024 r. robotyczne lobektomie wdrożyli torakochirurdzy. Do pracy z robotem przygotowują się chirurdzy i otolaryngolodzy z ŚCO.
Komentarze
[ z 0]