Profesor Krzysztof Korzeniewski z Zakładu Medycyny Tropikalnej i Epidemiologii Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego na przełomie listopada i grudnia 2021 r. prowadził badania nad rozpowszechnieniem malarii w Afryce Wschodniej.

Jak poinformował Gdański Uniwersytet Medyczny, badaniami zostało objętych ponad 500 pacjentów szpitala Al Rahma na Zanzibarze, którego dyrekcja wyraziła zgodę na pełnienie funkcji gospodarza w programie naukowym realizowanym przez stronę polską.

Projekt pt. Analysis of malarial prevalence in Zanzibar uzyskał akceptację Komisji Bioetycznej Zanzibar Health Research Institute. Badania w turystycznych destynacjach Afryki często odwiedzanych przez Polaków są prowadzone w ramach programu pt. Analiza rozpowszechnienia gatunków Plasmodium w Afryce Subsaharyjskiej oraz dobór optymalnych metod diagnostycznych w aspekcie zawlekania malarii do Polski.

Badania na Zanzibarze stanowią kontynuację projektu realizowanego przez prof. Korzeniewskiego w ramach projektu naukowego Ministerstwa Edukacji i Nauki w Republice Środkowoafrykańskiej (rejony przygraniczne z Kamerunem i Kongo). Grupę badaną pierwszej części programu stanowili Pigmeje z ekosystemu leśnego oraz mieszkańcy wiosek w subprefekturze Bayanga w południowo-zachodniej części kraju. W marcu 2022 r. Profesor planuje dalsze badania w populacji Masajów w północnej Tanzanii.

World Health Organization (World Malaria Report 2020) szacuje, że 94% wszystkich przypadków zarażeń i zgonów z powodu malarii na świecie występuje obecnie w Afryce.


Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny