W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach odbyła się specjalna konferencja, której celem jest zmiana prawa i wprowadzenie obowiązkowego badania USG piersi dla kobiet w ciąży w pierwszym jej trymestrze.
- Dzień Kobiet 2021 roku chcemy podkreślić specjalną inicjatywą, której celem jest ochrona przyszłych mam przed nowotworem piersi. Dlatego zwracamy się do Polskich Parlamentarzystów wszystkich opcji z prośbą o wsparcie akcji „Ciąża nie chroni przedrakiem". Intencją naszych wspólnych działań jest doprowadzenie do zmian w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, tak, by każda kobieta w ciąży, w pierwszym trymestrze, miała obowiązkowo wykonane bezpłatne badanie USG piersi – powiedział dr Tadeusz Urban, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej.
Do wspólnej akcji zaproszono wszystkich parlamentarzystów. Podczas konferencji pojawili się wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska – Stanecka, przewodnicząca Senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka – Libera, senatorowie Dorota Tobiszowska, Halina Bieda oraz posłowie Jerzy Polaczek, Michał Gramatyka, Mateusz Bochenek. Akcję poparła posłanka Barbara Dziuk przewodnicząca sejmowej podkomisji ds. onkologii.
- Cieszę się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużym odzewem. To kolejna akcja ze Śląską Izbą Lekarską. Poprzednia „Covid zabija - zaszczep się" odniosła sukces. Mam nadzieję, że i ta skończy się pomyślnie – stwierdził prof. Tomasz Szczepański, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
„Ciąża i karmienie piersią chronią przed rakiem" – to mit, który trzeba obalić! Według danych Fundacji Rak'n'roll, każdego roku w Polsce na raka choruje 400 kobiet spodziewających się dziecka, ta liczba stale rośnie. Średnio u jednej na 1000 ciężarnych rozpoznaje się chorobę nowotworową. 75 proc. przypadków raka piersi diagnozowanych jest dopiero po porodzie, co drastycznie zmniejsza szansę na wyleczenie.
Na konferencji prasowej eksperci przekonywali, że czujność onkologiczna w przypadku kobiet ciężarnych i karmiących jest niezwykle ważna. W tym wyjątkowym czasie nie myśli się o raku. Bywa, że kobiety spodziewające się dziecka, mylą objawy choroby onkologicznej z objawami ciąży, bo symptomy są bardzo podobne.
Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne oraz Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje wykonywanie badania USG piersi u ciężarnych. Wprowadzenie obowiązkowego badania USG piersi do standardu opieki nad ciężarną daje możliwość szybkiego rozpoznania choroby, wdrożenia leczenia, a to znacząco zwiększa szansę na szczęśliwe macierzyństwo.
Do działania zainspirowała organizatorów akcji historia dr Ewy Bogackiej-Konik – lekarza dentysty, członka Śląskiej Izby Lekarskiej. Po dwunastu latach starań o dziecko ciąża była dla niej jak cud. W pierwszym trymestrze zalecone dodatkowo przez lekarza USG piersi wykazało nieprawidłowości, biopsja nie pozostawiła złudzeń – dr Ewa Bogacka-Konik dowiedziała się, że w lewej piersi pojawił się śmiertelnie groźny wróg – rak hormonozależny, który może zabić jej największe marzenie. Szybko rozpoczęła leczenie: chemioterapię, radioterapię, mastektomię. Gdyby nie to jedno badanie – USG piersi na początku ciąży, rak mógłby wygrać z życiem. Na szczęście dziś jest wspaniałą matką dwuletniego Bruna.
- Dlatego apelujemy o zapewnienie każdej ciężarnej kobiecie obowiązkowego, bezpłatnego badania ultrasonograficznego piersi w pierwszym trymestrze ciąży. Uprzejmie prosimy o podjęcie wszelkich możliwych kroków obejmujących także wystosowanie w tej sprawie interpelacji do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego - wskazuja organizatorzy akcji. - Wystarczy niewielka zmiana w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej w zakresie świadczeń w opiece ambulatoryjnej nad ciężarną z dn. 16.08.2018 r. i uruchomienie przez Narodowy Fundusz Zdrowia środków na sfinansowanie tych badań. Mamy świadomość, że pandemia Covid-19 wciąż trwa i mocno obciąża system ochrony zdrowia, ale nie możemy zapominać, że nowotwory nie zniknęły i nadal zbierają swoje śmiertelne żniwo. Dzięki profilaktyce, której realny cel – bezpłatne USG– chcemy osiągnąć, możemy znacząco ograniczyć zagrożenie.
Komentarze
[ z 0]