Prototyp szpiku kostnego został wytworzony przez naukowców z Instytutu KIT, z Uniwersytetu Maxa Plancka w Stuttgartcie oraz z Uniwersytetu w Tubingen (Niemcy).


Zespół badawczy nadzorowany był przez Dr Cornelia Lee-Thedieck. Ich sztuczny szpik odtwarzał w laboratorium właściwości naturalnego szpiku.
Z pomocą syntetycznych polimerów naukowcy stworzyli porowatą strukturę przypominającą szpik krwiotwórczy. Do struktury dodano bloki białkotwórcze podobne do tych w macierzy szpikowej. W strukturze umieszczono też inne typy komórek macierzystych, by zwiększyć szanse wymiany substancji.


Analizy przy użyciu różnych technik wykazały, że komórki naprawdę reprodukowały sztuczny szpik kostny. Porównując to ze standardowym procesem namnażania komórek macierzystych wykazano, iż więcej komórek zachowuje swoje specyficzne właściwości w sztucznym szpiku kostnym.


Nowoodkryty sztuczny szpik kostny może być wykorzystany do badania interakcji pomiędzy różnymi materiałami i komórkami macierzystymi w laboratorium. Pomoże to odkryć jak można wpłynąć na zachowanie komórek macierzystych poprzez zastosowanie różnych materiałów syntetycznych. Ocenia się, iż fakt ten za kilka lat może zrewolucjonizować leczenie białaczek.  

 

 

Źródło: www.worldpharmanews.com