Między 7 a 8 sierpnia na Placu Wolności w Opolu, w specjalnie przygotowanym busie kampanii „Ciśnienie na życie" przebadało się 666 osób!
Każdy, kto odwiedził bus kampanii, mógł bezpłatnie zmierzyć ciśnienie tętnicze krwi oraz zbadać wiek swojego serca za pomocą innowacyjnej aplikacji.
7 i 8 sierpnia mieszkańcy Opola mieli okazję sprawdzić, czy problem nadciśnienia dotyczy także ich. Na wszystkich chętnych w specjalnie przystosowanym busie kampanii „Ciśnienie na życie" czekała wykwalifikowana ekipa pielęgniarek, która po przeprowadzeniu badania interpretowała wynik oraz udzielała fachowych porad z zakresu profilaktyki schorzeń układu krążenia.
Prawidłowa wartość ciśnienia tętniczego powinna mieścić się w przedziale pomiędzy 120/80 - 139/89 milimetrów słupa rtęci (mm Hg). Wynik pomiaru, który przewyższa normę, może być pierwszym sygnałem pogarszającego się stanu zdrowia i wymaga konsultacji z lekarzem.
Ponadto organizatorzy kampanii „Ciśnienie na życie" za pomocą specjalnie przygotowanej aplikacji , prowadzą badanie przesiewowe, dzięki któremu Opolanie mogli sprawdzić, ile lat mają ich serca. Okazało się, że wiek serca co 7 mieszkańca Opola przekracza wiek metrykalny o 6 lat.
Aplikacja „Wiek serca" pozwala stwierdzić, czy u pacjenta istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zawał serca lub udar mózgu.
Występuje ono wtedy, gdy obliczony wiek serca jest wyższy od wieku metrykalnego. Dobra wiadomość – wiek serca można obniżyć! Może to uczynić każdy, kto zmieni dietę i styl życia na bardziej zdrowy oraz w razie potrzeby będzie skutecznie leczył tzw. czynniki ryzyka zawałów serca i udarów mózgu, takie jak nadciśnienie tętnicze, wysoki cholesterol, otyłość, cukrzyca, palenie, brak aktywności fizycznej i stres.
Kampania „Ciśnienie na życie" ma na celu przekonanie Polaków do dbania o swoje zdrowie, szczególnie w kontekście zdarzeń kardiologicznych. Jak pokazało badanie NATPOL 2011, aż co trzeci dorosły Polak ma nadciśnienie tętnicze krwi. Brak profilaktyki sprawia, że jesteśmy diagnozowani zbyt późno i często rozpoczynamy leczenie dopiero po ciężkim zdarzeniu kardiologicznym – zawale serca czy udarze niedokrwiennym mózgu. Tymczasem kontrolując regularnie ciśnienie tętnicze krwi, możemy wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego na etapie, kiedy objawy choroby są jeszcze niewielkie i mogą być skutecznie opanowane.
Źródło: www.mmopole.pl
Komentarze
[ z 6]
Piękna liczba ;)
w jednym mieście 666 osób (liczba przypadkowa?:)) ale w całej akcji "Ciśnienie na życie" przebadali już pewnie tysiące ludzi m.in. bus kampanii, biznesmeni czy kierowcy. Im więcej takich akcji tym lepiej! większa świadomość i możliwość reagowania póki jest na to jeszcze czas.
To jest fajna akcja!
Profilaktyka bardzo ważna! jest gdzieś trasa tego busa?
No bardzo ciekawa cyfra
Przerażająca jest ilość zgonów powodowanych chorobami układu krążenia. Serce jest najważniejsze, dlatego, gdy pacjent dowiaduje się, że coś jest z nim nie tak, powinna mu się zapalić czerwona lampka i należy zrobić wszystko, by złagodzić stan chorobowy. Jeżeli po pierwszym zawale serca nie zastosuje się zaleceń lekarzy i diametralnie nie zmieni stylu życia, szybko pojawi się kolejny. Nie wystarczy regularnie łykać tabletki przepisane przez lekarza. Trzeba też przestrzegać pór, w których zalecono je przyjmować. Zabronione jest też przerywanie kuracji. Wysiłek fizyczny, w każdym wieku, odgrywa dużą rolę. Ćwiczenia warto rozpoczynać powoli, bez dużych obciążeń. Dopiero z czasem należy zwiększyć intensywność treningu, ale nie wolno robić tego skokowo. Można zacząć od spacerów, jazdy na rowerze, niezbyt intensywnego pływania. Powinno się koniecznie kontrolować ciśnienie krwi. Najlepiej robić to z samego rana, tuż przed wstaniem z łóżka.