Ministerstwo Zdrowia i Agencja Badań Medycznych zapraszają do uczestnictwa w szkoleniu związanym z podniesieniem kompetencji pracowników POZ tj. lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych w zakresie prowadzenia rekrutacji pacjentów do udziału w badaniach klinicznych w ramach projektu „Akademia Badań Klinicznych – rozwój kompetencji zespołów badawczych w podmiotach leczniczych świadczących usługi szpitalne oraz lekarzy zatrudnionych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś Priorytetowa V Wsparcie dla obszaru zdrowia Działanie 5.2 Działania projakościowe i rozwiązania organizacyjne w systemie ochrony zdrowia ułatwiające dostęp do niedrogich, trwałych oraz wysokiej jakości usług zdrowotnych.
Dostępne terminy, do wyboru:
- 11.05.2022r (środa) godzina 17:30-20:30
- 14.05.2022r (sobota) godzina 9:15-12:15
Szkolenia będą prowadzone przez wykładowców Stowarzyszenia GCPpl oraz wykładowców Agencji Badań Medycznych (ABM) w formie on-line.
Zakres pierwszej części szkolenia będzie obejmował następujące zagadnienia – (2 h – tj. 2 x 45 min):
- Wstęp i krótka historia badań klinicznych i rozwoju regulacji prawnych krajowych i międzynarodowych.
- Różnice między praktyką lekarską a badaniem klinicznym.
- Rodzaje badań klinicznych i krótka charakterystyka poszczególnych faz badania.
- Interesariusze badań klinicznych: sponsor, CRO, SMO, badacz, pacjent, agencje regulatorowe.
- Główny badacz, zespół badawczy i ośrodek badawczy.
- Delegacja obowiązków w badaniu klinicznym.
- Podstawowe informacje na temat dobrej praktyki badań klinicznych.
- Rola podstawowej opieki zdrowotnej w badaniach klinicznych.
- Rekrutacja pacjenta do badania klinicznego.
- Postępowanie z pacjentem w badaniu klinicznym, jego prawa i obowiązki.
- Nadzór nad bezpieczeństwem leku.
Druga część szkolenia będzie prowadzona przez wykładowców Agencji Badań Medycznych i będzie obejmowała następujące zagadnienia (1h tj. 45 min):
- Akademia Badań Klinicznych – Program POWER.
- Statystyka udziału lekarzy POZ w badaniach klinicznych.
- Rola lekarza POZ w badaniach klinicznych.
- Kierunki działań Agencji Badań Medycznych w ramach wsparcia lekarzy POZ.
Dodatkowe informacje oraz formularz rejestracji znajdują się na stronie internetowej:
Szkolenie jest finansowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 i dzięki temu dla uczestników jest bezpłatne.
Szkolenie kończy się uzyskaniem zaświadczenia o jego ukończeniu.
Komentarze
[ z 3]
Moim zdaniem organizowanie takich szkoleń jest w dzisiejszych czasach bardzo dobrym pomysłem, szczególnie dlatego, że te organizowane on-line cieszą się coraz większą popularnością. Związane jest to z tym, że nie trzeba często pokonywać bardzo dużych odległości, co oczywiście wiąże się z oszczędnością czasu i pieniędzy, ale także możliwość późniejszego odtworzenia sobie wykładu w wielu przypadkach. Doskonale wiemy o tym, że po kilku godzinach słuchania wykładu trudność z zapamiętywaniem informacji może być zwiększona. Spokojne odsłuchanie w wolnym czasie na pewno przyczyni się do tego, że treść wykładów będzie lepiej przyswojona i nie będzie wątpliwości.
Pandemia przyczyniła się do tego, że wykorzystanie różnego rodzaju komunikatorów czy platform w znacznym stopniu ułatwiła przekazywanie informacji, które w dużej części są dużo bardziej przystępne dla słuchaczy. Wydaje mi się, że jest to dobry kierunek w którym powinniśmy podążać. Oczywiście spotkania na żywo często sprawiają, że przyswajane jest dużo więcej informacji, a bezpośredni kontakt z wykładowcami jest ceniony przez wiele osób. Wydaje się jednak, że takie wykłady i szkolenia, które nie wymagają sprawdzania umiejętności praktycznych lub ich poprawy będą odbywały się w formie on-line.
Często wielu lekarzy ma bardzo ciekawe pomysły jeżeli chodzi o tematy badań naukowych, jednak nie wiedzą jak się do tego w odpowiedni sposób zabrać. Brakuje im czasu, a czasem też chęci aby szukać odpowiednich informacji na ten temat ponieważ, związane jest to często ze spełnieniem licznych warunków. Zebranie wszystkiego w jedno miejsce i przedstawienie w przystępny sposób, poruszając liczne kwestie jest ciekawym rozwiązaniem, z którego na pewno skorzysta wielu lekarzy, co prawdopodobnie przełoży się na większą liczbę badań, na czym wszyscy możemy skorzystać.