Zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii z UCK WUM, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, dołączył do wąskiego grona ośrodków w Europie wykonujących zabiegi ablacji ze wsparciem ECMO (ExtraCorporeal Membrane Oxygenation). W przypadku arytmii powodującej niestabilność hemodynamiczną wsparcie ECMO umożliwia przeprowadzenie zabiegu z zapewnieniem odpowiedniej perfuzji narządowej.
08.11.2019 zespół elektrofizjologii w składzie dr n. med. Piotr Lodziński, dr hab. n. med. Paweł Balsam, dr n. med. Michał Peller, lek. Bartosz Krzowski, lek. Cezary Maciejewski oraz dr n. med. Piotr Ścisło odpowiadający za śródzabiegową echokardiografię przezprzełykową z I Katedry i Kliniki Kardiologii UCK WUM we współpracy z Kliniką Kardiochirurgii UCK WUM reprezentowaną przez dra n. med. Pawła Czuba oraz zespołem anestezjologów: dr Dorota Komorowska i dr Maria Zygmunt Łyko, wykonał zabieg ablacji u pacjenta z burzą elektryczną.
W skład zespołu uczestniczącego w zabiegu wchodzili ponadto: piel. Anna Kawa, piel. Zygmunt Malinowski, technik radiologii Anna Grodzicka, pielęgniarki oraz perfuzjoniści.
>>>ZOBACZ TEŻ: Wystartował drugi etap kampanii edukacyjnej na temat e-recepty i Internetowego Konta Pacjenta
Ablacja jako metoda leczenia komorowych zaburzeń rytmu serca ma ugruntowaną pozycję w wytycznych i jest powszechnie wykonywana, jednak tylko w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności istnieje możliwość wsparcia za pomocą ECMO w przypadku arytmii stanowiącej zagrożenie dla życia pacjenta.
Źródło: I Katedra i Klinika Kardiologii WUM
Komentarze
[ z 0]