Wystawianie recept: zmiany w rozporządzeniu Ministra Zdrowia
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło publikację tzw. pakietu antykolejkowego, w skład którego wchodzi 7 projektów nowelizacji ustaw i rozporządzeń, których zadaniem jest ustabilizowanie sytuacji pacjentów w systemie ochrony zdrowia i poprawa dostępu do świadczeń zdrowotnych. Pierwsza zmiana zaszła w ustawie o konsultantach w ochronie zdrowia, mając na celu wzmocnienie ich roli jako podmiotów doradczych ministra zdrowia. Od 4 października 2014 r. obowiązuje kolejna nowelizacja w ramach programu, wprowadzona dnia 11 września 2014 r., która tym razem dotyczy Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich.
- Możliwość przepisania na jednej recepcie ilości leku/środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego/ wyrobu medycznego, w ilości do maksymalnie 120 dniowej terapii [ZMIANA Z 90 DNI], wyliczonej na podstawie określonego na recepcie sposobu dawkowania.
- Osoba uprawniona może wystawić do 12 recept [ZMIANA Z 3 RECEPT] na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 360 dni stosowania [ZMIANA Z 90 DNI], z zastrzeżeniem, że na jednej recepcie nie można przepisać leku/ środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego/ wyrobu medycznego na więcej niż 120 dni stosowania, o czym wspomniano w pkt. 1.
- Jeżeli na recepcie podano sposób dawkowania, a ilość leku wydanego przekraczałaby ilości leku przeznaczonej do 120-dniowego stosowania [ZMIANA Z 90 DNI], lek wydaje się w ilości maksymalnie zbliżonej do ilości określonej na recepcie, chyba że należy wydać jedno najmniejsze opakowanie leku określone w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych.
- Na jednej recepcie można przepisać podwójną [ZMIANA Z POJEDYNCZEJ] ilość leku recepturowego, ustaloną na podstawie przepisów określających leki, które mogą być traktowane jako surowce farmaceutyczne stosowane przy sporządzaniu leków recepturowych.
- W przypadku recept na maści, kremy, mazidła, pasty albo żele do stosowania na skórę, można rozpisać do 16 recept, a na jednej zapisać maksymalnie dziesięciokrotną ilość leku recepturowego (np. 1000g maści), niezbędną pacjentowi do 120-dniowego okresu stosowania.
- W przypadku recept na środki antykoncepcyjne – do 6 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające łącznie 6-miesięcznego stosowania [BRAK ZMIANY].
- Dopuszczono zapis słowny ilości środka odurzającego lub substancji psychotropowej w postaci iloczynu jednostek dawkowani i dawki [Dotychczas jedyny dopuszczalny był słowny zapis łącznej ilości środka].
- Wydłużono długość kuracji jaka może znaleźć się na jednej recepcie dla leków z grup I-N i II-P do 90 dni [Zmiana z 30 dni].
- Wydłużono termin ważności recepty na środki odurzające i psychotropowe do 30 dni [Zmiana z 14 dni].
- Dopuszczono możliwość wystawienia do 3 recept na następujące po sobie okresy stosowania nieprzekraczające 90 dni kuracji [Do tej pory nie było to dopuszczalne].
- Usunięto konieczność potwierdzania przekroczonej dawki za pomocą zapisu słownego, wykrzyknika oraz pieczątki i podpisu lekarza [Do tej pory nie była taka konieczność].
- Uproszczono zapis odnośnie sposobu dawkowania, a kiedy nie pozwala on wyliczyć dokładnej ilości na 90 dni stosowania (np. dla 1x1 doraźnie czy w razie bólu), umożliwiono wydanie dwóch najmniejszych opakowań leku refundowanego, bądź dla leków nierefundowanych – zarejestrowanego [Usunięto wymóg naniesienia szczegółowego sposobu dawkowania].
Opracował: zespół farmacja.net
Komentarze
[ z 0]