Profesor Roman Nowicki, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został laureatem tegorocznej nagrody Sopocka Muza w dziedzinie nauki. Wyróżnienie wręczono 14 stycznia 2023 r. w uznaniu za dotychczasowe osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. Laudację na cześć prof. Nowickiego wygłosiła dr hab. Agnieszka Zimmermann, prof. uczelni, prorektor ds. jakości kształcenia GUMed.
Sopocka Muza przyznawana jest przez Prezydenta Miasta Sopotu od 1974 r. w uznaniu zasług na polu nauki, kultury i sztuki oraz dla najlepszych młodych twórców. Prof. Roman Nowicki został nią uhonorowany za swój wkład w rozwój badań w zakresie chorób skórnych i wenerycznych, a także alergologii. Dzięki pionierskim, szczegółowym badaniom mykologicznym, przeprowadzonym wśród pracowników dużych zakładów pracy makroregionu gdańskiego oraz badaniom aktywności enzymatycznej dermatofitów, uzyskano obraz epidemiologiczny flory mykologicznej i zakażeń grzybiczych w naszym regionie, a prof. Nowicki stał się osobą znaną w kraju i za granicą.
Życie naukowe i zawodowe Profesora od 1982 r. jest nierozerwalnie związane z losami naszego Uniwersytetu, w którym przeszedł wszystkie ścieżki kariery – od asystenta, adiunkta, po stanowisko profesora nadzwyczajnego i profesora zwyczajnego. Przez 6 lat (2006-2012) pełnił nawet obowiązki rzecznika prasowego Uczelni.
Jest redaktorem i współautorem 6 monografii i podręcznika zatytułowanego Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową. Pod redakcją prof. Nowickiego w 2019 r. opracowano i opublikowano pierwsze polskie, interdyscyplinarne rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia atopowego zapalenia skóry, a rok później – polskie rekomendacje dotyczące diagnostyki i leczenia pokrzywek i obrzęku naczynioruchowego oraz interdyscyplinarne zalecenia stosowania leków biologicznych u pacjentów z AZS.
Poza działalnością badawczą prof. Nowicki czynnie zajmuje się działalnością dydaktyczną związaną z kształceniem studentów Wydziału Lekarskiego GUMed, a w kierowanej przez niego Klinice prowadzone są szkolenia specjalizacyjne z zakresu chorób skóry wieku dziecięcego, alergicznych chorób skóry i mykologii lekarskiej dla dermatologów, pediatrów, alergologów, mikrobiologów, lekarzy chorób zakaźnych i farmakologów.
Jest członkiem wielu międzynarodowych organizacji naukowych, piastuje również ważne funkcje w polskich towarzystwach naukowych, w tym m.in. jest członkiem Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, był wiceprzewodniczącym Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Alergologicznego w latach 2004-2006, od 2014 r. przewodniczy Oddziałowi Morskiemu i pełni funkcję wiceprzewodniczącego Sekcji Alergologicznej tego Towarzystwa.
Z inicjatywy prof. Nowickiego organizowana jest Międzynarodowa Akademia Dermatologii i Alergologii, której 19. edycja odbędzie się w dniach 10-12 lutego 2023 r. w Gdyni. Wydarzenie objęte jest patronatem honorowym Rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Źródło: Gdański Uniwersytet Medyczny
Komentarze
[ z 0]