Marcin Podgórski został wybrany na nowego dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. 29 maja w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie, podczas którego minister zdrowia Izabela Leszczyna wręczyła powołanie dotychczasowemu zastępcy dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania w LPR.

Powołanie jest wynikiem wygranego konkursu na to stanowisko, organizowanego przez Ministerstwo Zdrowia. Nowy dyrektor będzie sprawował tę funkcję od 1 czerwca br.

W czasie spotkania minister zdrowia bardzo podziękowała Beacie Strzałkowskiej za ponad 3-miesięczne zaangażowanie w pełnienie obowiązków dyrektora Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i odwołała ją z tego stanowiska z dniem 31 maja br.

Jak poinformowano na stronie internetowej LPR, dr n. med. i n. o zdr. Marcin Podgórski z wykształcenia jest ratownikiem medycznym. Ponadto jest absolwentem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierunku zdrowie publiczne, specjalność – zarządzanie w ochronie zdrowia, gdzie w 2019 roku uzyskał tytuł doktora nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Od ponad 20 lat jest związany z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym.
W 2003 roku rozpoczął pracę na stanowisku członka załogi HEMS – ratownika medycznego w Oddziale w Szczecinie, od 2005 roku dodatkowo zajmował stanowisko instruktora medycznego, przygotowując i wdrażając w LPR system rekrutacji na stanowisko członka załogi HEMS.

W latach 2007-2012 roku był dyrektorem regionalnym Regionu Zachodniego w LPR, a od 2012 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania.

Od wielu lat jest czynnym instruktorem ACLS, PALS, TCCC, PHTLS.
Posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne zarówno w pracy w zespołach ratownictwa medycznego, na oddziałach intensywnej terapii i centrum leczenia urazów wielonarządowych.
Pełnił również funkcję pełnomocnika wojewody ds. ratownictwa medycznego.

W 2016 r. współorganizował przygotowanie planu zabezpieczenia medycznego oraz przeszkolenie personelu medycznego oraz innych służb na czas Światowych Dni Młodzieży, w których uczestniczyło około 3 mln ludzi oraz był współodpowiedzialny za uruchamianie procedur na wypadek wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych.
Czynnie angażuje się w projekty związane ze szkoleniem i doskonaleniem zawodowym lekarzy, felczerów oraz studentów medycyny z Ukrainy. Współorganizował i był odpowiedzialny w zakresie merytorycznym za dwie edycje międzynarodowych mistrzostw w ratownictwie medycznym na Ukrainie.

Od ponad 7 lat przekazuje wiedzę studentom kierunków ratownictwa medycznego i pielęgniarstwa na uczelniach wyższych, w tym od 2018 roku w Zakładzie Ratownictwa Medycznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest też członkiem Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego LPR.


Źródło: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
LPR