Karta Praw Pacjenta napisana alfabetem Braille'a dla pacjentów niewidomych i niedowidzących jest już dostępna w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu. Szpital jest pierwszą w Polsce placówką, która posiada Kartę w formacie dostosowanym do osób z dysfunkcjami wzroku.
Kartę Praw Pacjenta napisaną alfabetem Braille'a na foli, w formacie A4 z zachowaniem zasad sanitarno-higienicznych przekazał dyrektorowi naczelnemu szpitala Januszowi Jerzakowi Krzysztof Pede, prezes zarządu Stowarzyszenia na rzecz Równego Dostępu do Kształcenia „Twoje Nowe Możliwości”. W sumie szpital otrzymał 17 egzemplarzy, które trafią na izby przyjęć oraz oddziały.
- Trafiają do nas ludzie z różnymi schorzeniami czy dysfunkcjami, a to wpływa na m.in. ich samopoczucie czy kontakt z personelem. Dlatego też od wielu lat szkolimy pracowników z komunikacji z pacjentami, zaspakajania ich potrzeb nie tylko w zakresie leczenia ale i pobytu w naszej placówce. Dlatego - w miarę naszych możliwości - staramy się usuwać bariery architektoniczne, które utrudniają pacjentom pobyt u nas. Mamy pracowników posługujących się językiem migowym. A obecnie udostępniamy Kartę Praw Pacjenta z myślą o niewidomych i niedowidzących, bowiem i tacy pacjenci trafiają do nas. Staramy się pamiętać i o ich potrzebach – mówił dyrektor.
- Sukcesywnie chcielibyśmy udostępniać również inne dokumenty w alfabecie: oświadczenia czy różne zgody, tak aby pacjent nie musiał zdawać się na innych lecz mógł sam się zapoznać z dokumentami – dodał Janusz Jerzak.
Komentarze
[ z 2]
Bardzo dobrze, że myśli się o niewidomych pacjentach. Każdy powinien mieć szansę samodzielnie zapoznać się ze swoimi prawami.
Z jednej strony pomysł wydaje się całkiem w porządku i dobrze, że właśnie w tym momencie ktoś pomyślał również o osobach niepełnosprawnych, którzy przecież również są naszymi pacjentami, aby umożliwić im samodzielne zapoznanie się z kartą praw pacjenta. Chociaż dziwi mnie fakt, że ma to miejsce dopiero w tej chwili. Przecież co to za problem raz przetłumaczyć kartę praw pacjenta na język Brailla a później udostępnić i powielać, tak, aby pacjenci niewidomi mogli bez problemu z niego korzystać w razie potrzeby. Mamy dwudziesty pierwszy wiek i wydaje mi się, że takie akurat aspekty powinny być oczywistością.