15 marca w Oddziale Klinicznym Okulistyki Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, mieszczącym się w Szpitalu Kolejowym w Katowicach, zespół pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Edwarda Wylęgały wykonał pierwsze w Polsce zabiegi ultradźwiękowej plastyki ciała rzęskowego ( ang Ultrasound Ciliary Plasty- UCP).

Jak poinformował Śląski Uniwersytet Medyczny, zabieg ten stosuje się w jaskrze opornej na leczenie farmakologiczne. Jest to procedura innowacyjna wykorzystująca energię ultradźwięków do zmniejszenia produkcji cieczy wodnistej. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym w warunkach sali operacyjnej.

Zadaniem chirurga jest precyzyjne ustawienie przetwornika emitującego ultradźwięki na oku. Po przyssaniu plastikowego interfejsu za pomocą mikropompy, chirurg kontroluje proces leczenia. Wiązka lecznicza jest aplikowana na sześć sektorów twardówki, pod którą zlokalizowane jest ciało rzęskowe.

Dzięki komputeryzacji i miniaturyzacji zabieg trwa mniej niż pięć minut i jest komfortowy dla Pacjenta. Wymaga jednak wielu precyzyjnych pomiarów przy kwalifikacji do zabiegu. Ze względu na niezwykłą precyzję i innowacyjność obarczony jest nielicznymi łagodnymi powikłaniami. Pierwsze siedem zabiegów potwierdza te obserwacje.

Klinika stara się o pozyskanie na stałe tego urządzenia niezwykle przydatnego w leczeniu jaskry.


Źródło: Śląski Uniwersytet Medyczny