W Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach rozpoczęła się przebudowa Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Kosztem 9 mln zł powstanie tu Centrum Urazowe dla Dzieci.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia zadaniem centrów tego typu będzie kompleksowa diagnoza i leczenie ciężkich wielonarządowych obrażeń u dzieci i młodzieży. Dzięki temu ma się zmniejszyć śmiertelność okołourazowa, a poszkodowane dzieci będą miały znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i pełnej sprawności.
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach było naturalnym kandydatem do utworzenia w nim dziecięcego centrum urazowego. – Jesteśmy szpitalem położonym w centrum kilkumilionowej aglomeracji o wysokiej renomie i niezbędnym wyposażeniu w sprzęt i aparaturę medyczną. Układ drogowy w regionie pozwala na dotarcie karetki do naszego szpitala w półtorej godziny niemal z każdego miejsca w województwie. Mamy też własne lądowisko dla helikopterów, co również wymagane jest od centrów urazowych – wyjaśnia Bartosz Grzybowski, zastępca dyrektora GCZD ds. inwestycyjno-eksploatacyjnych.
Tak ważna inwestycja może wiązać się jednak z utrudnieniami dla pacjentów. Centrum Urazowe dla Dzieci w GCZD powstanie w miejscu obecnego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz zadaszenia dla karetek pogotowia, nie będzie można więc skorzystać z dotychczasowych wejść na SOR. Pacjenci i ich opiekunowie powinni więc korzystać z głównego wejścia do szpitala. Tam personel szpitala pokieruje ich na SOR, w dotarciu na oddział ratunkowy pomoże też specjalnie przygotowane oznakowanie. Zmieni się również sposób dojazdu karetką i samochodem do SOR-u. Na czas budowy koniecznie będzie okrążenie całego szpitala i skorzystanie z tymczasowego wejścia na oddział od strony lądowiska dla helikopterów. Tymczasowy dojazd do SOR również został oznakowany. Na czas inwestycji nieczynna będzie baza noclegowa szpitala. Jej ponowne uruchomienie nastąpi w styczniu 2018 roku.
Dr Barbara Kunsdorf-Bochnia, kierująca Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w GCZD zapewnia, że te przejściowe utrudnienia nie będą miały wpływu na jakość leczenia w GCZD. – Nasi pacjenci i ich rodzice nie mają się czego obawiać. Szpitalny Oddział Ratunkowy w Górnośląskim Centrum Zdrowia działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Każdy potrzebujący pomocy w naszym szpitalu ją otrzyma.
Budowa Centrum Urazowego dla Dzieci przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka potrwa do końca 2017 roku. Generalnym wykonawcą jest spółka WODPOL z Żywca. Wartość inwestycji to 9 mln zł. 85 proc. tej kwoty pokryte zostanie ze środków Działania 9.1 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, które jest dedykowane wsparciu infrastruktury ratownictwa medycznego, a 15 proc. wartości inwestycji zostanie sfinansowanych ze środków budżetowych.
Komentarze
[ z 0]