Lekarze z Ukrainy będą się szkolić w Lublinie. Specjalistyczne kursy obejmą przede wszystkim leczenie oparzeń oraz medycynę rekonstrukcyjną. Kursy zostały zainicjowane przez przez Pierwszą Damę Agatę Kornhauser-Dudę oraz objęte jej patronatem.
Jak poinformował Uniwersytet Medyczny w Lubinie, nad merytoryczną stroną szkoleń, w jakich uczestniczą ukraińscy lekarze czuwa Konsultant Krajowy w dziedzinie chirurgii plastycznej, prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna, który pełni także funkcję Koordynatora Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Kursy, w których przeszkolonych zostanie 40 osób będą trwać przez 10 tygodni.
„Ukraińscy lekarze są wspaniali. Posiadają ogromną wiedzę, ale w warunkach wojennych bardzo trudno jest optymalnie leczyć i uzyskać pomoc, która rzeczywiście ratuje życie czy zdrowie" – mówił profesor Strużyna. Dodał także, że w szkoleniach biorą udział lekarze różnych specjalności, a sam kurs podzielony jest na trzy etapy – szkolenie teoretyczne w formie wykładów, praktyczne z udziałem pacjenta (między innymi przy zabiegach lub podczas operacji) oraz szkolenie realizowane w Centrum Symulacji Medycznej.
Na wschodzie kraju to właśnie należący do Uniwersytetu Medycznego w Lublinie CSM jest największą i najnowocześniejszą placówką szkoleniową. Ponadto, jak wspomniał Prorektor ds. Kształcenia i Dydaktyki Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. n. med. Kamil Torres, lubelski CSM od samego początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie odgrywa ważną rolę, zarówno w aspekcie humanitarnym jak i edukacyjnym. To właśnie w tym miejscu powstał punkt zbiórki darów materialnych oraz Punkt Koordynacyjny zajmujący się pomocą uchodźcom.
Źródło: Uniwersytet Medyczny w Lublinie | Aleksandra Kaźmierczak
Komentarze
[ z 0]