Tryb życia a ryzyko wystąpienia nowotworów

 



Nowe badanie przedstawia wniosek, który stawia w bardzo złym świetle ludzi prowadzących siedzący tryb życia. Otóż po analizie wyników 43 badań, obejmujących swoich swoim zasięgiem blisko 70 000 osób wyciągnięto wniosek: spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed komputerem, czy telewizorem może prawdopodobnie zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów nowotworów.

To pierwsze tego typu badanie. Dlatego właśnie zadziwiająca wydaje się zależność między trybem życia, a ryzykiem zachorowania na nowotwór. Wcześniejsze badania miały na celu wykazanie wpływu siedzącego trybu życia na różnorodne problemy zdrowotne. Mowa tutaj o powszechnie występujących chorobach serca, problemach z krzepnięciem, czy zróżnicowaniu poziomu cukru we krwi. Ogólne wnioski z tych badań wskazywały na pogorszenie funkcji organizmu, a nawet wcześniejszego ryzyka zgonu, w miarę pogorszenia warunków fizycznych.

O ile można mówić o dobrych wiadomościach z tego badania, to wspomnieć należy o tym, że wykazywanie małej aktywności fizycznej przez jednostkę nie zwiększa ryzyka każdego rodzaju nowotworu. Tej korelacji nie znaleziono w przypadku raka piersi, jajników, jąder, prostaty, nerek oraz w obrębie przewodu pokarmowego: żołądka i przełyku. Okazało się jednak, że siedzący tryb życia zwiększa ryzyko raka okrężnicy oraz endometrium.

[Medicine.net]