Programiści, którzy chcą zmierzyć się z możliwościami interfejsu mózg-komputer, mogą zgłosić się do Brainathonu. Odbędzie się on 21 i 22 kwietnia w Poznaniu. Wyzwaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie przedmiotami - np. ortezą - za pomocą fal mózgowych.
Rozwój technologii interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI) może być szansą dla ludzkości. Jak oceniają specjaliści, może pomóc w walce z chorobami o podłożu neurologicznym np. chorobą Alzhaimera czy padaczką.
Wszyscy inżynierowie i programiści, którzy chcą się zmierzyć z tą futurystyczną technologią, mogą wziąć udział w 24-godzinnym hackathonie, który między 21 a 22 kwietnia odbędzie się w Poznaniu. Organizatorem Brainathonu jest polska firma Neuro Device.
Uczestnicy Brainathonu - jak czytamy w przesłanym komunikacie - będą mieli do wyboru siedem projektów bazujących na technologii BCI. Ich zadaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie różnego rodzaju przedmiotami (np. lampą, ortezą, grą komputerową) za pomocą fal mózgowych. Do dyspozycji będę mieli w pełni wyposażone laboratorium i warsztat oraz wsparcie doświadczonych ekspertów – przedstawicieli firm Neuro Device i g.tec, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.
"Połączenie mózgu z komputerem może brzmieć złowrogo, trochę jak próba zabawy w Pana Boga, trochę jak realizacja pomysłów scenarzystów science-fiction. Nasz cel jest jednak nieco inny. Chcemy wykorzystać tę technologię do leczenia ludzi, poprawy jakości życia tych, którzy cierpią na choroby natury neurologicznej" – tłumaczy Paweł Soluch, prezes firmy Neuro Device i jeden z jurorów hackathonu.
"Zdajemy sobie sprawę, że to są dość skomplikowane rzeczy, do których nie każdy ma dostęp. Dlatego organizujemy hackathon, chcemy podzielić się swoim podejściem i wiedzą, ale też usłyszeć i zobaczyć, jakie pomysły mają inni. Jestem przekonany, że efektem naszego Brainathonu będzie jakieś nowe obiecujące rozwiązanie" - mówi Soluch, cytowany w przesłanym komunikacie.
Swój udział może zgłosić każdy, kto chociaż trochę zna się na programowaniu (JAVA i C to minimum), jest pełnoletni, zna język angielski, ma dużą wyobraźnię i chęć do nauki. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia br. za pośrednictwem strony http://www.br41n.io/Poznan-2018. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Najlepsze rozwiązania opracowane podczas wydarzenia będą miały szansę na wykorzystanie w urządzeniach służących do rehabilitacji i leczenia chorób neurologicznych. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli m.in. nagrodę finansową w wysokości 15 tys. zł.
Komentarze
[ z 2]
Warto uczestniczyć w tak ciekawych wydarzeniach jak poznański Brainathon choćby ze względu na ludzi, którzy się tam zbierają. Dobry programista jest w stanie stworzyć technologię, która umożliwi połączenie mózgu z komputerem i znaleźć jej zastosowanie w praktyce. Nagroda jest mile widziana, ale myślę, że dla wykwalifikowanych specjalistów wspomniana kwota nie jest powodem do uczestnictwa. Liczy się pasja, znajdowanie nowych rozwiązań i chęć pomocy innym.
Programiści lubią wyzwania. Zwłaszcza ci którzy osiągnęli bardzo dużo i niewiele jest w stanie ich zaskoczyć uznają Brainathon za intetesujący. Kwota rzeczywiście nie jest imponująca, ale zważywszy na bezpłatny udział w wydarzeniu trzeba to zrozumieć. Być może podczas spotkania tylu specjalistów w jednym miejscu, dzięki współpracy, stworzone zostaną zupełnie nowe ciekawe rozwiązania. Ludzie z pasją są w stanie dokonać wielkich rzeczy, a przy tym przyczynić się wszystkim.