Wraz z wejściem pakietu onkologicznego zniesiono w podstawowej opiece zdrowotnej trzykrotną stawkę kapitacyjną za leczenie chorych na cukrzycę, co zdaniem dra Michała Sutkowskiego, rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, może powodować, że lekarze mogą mieć mniejszą motywację do aktywnego poszukiwania osób chorych na cukrzycę.
Jak informuje portal rynekzdorwia.pl, podczas spotkania prasowego w Warszawie dr Sutkowski przypomniał, że w Polsce, od 2007 r. kiedy to wprowadzono potrójną stawkę kapitacyjną w POZ za leczenie chorych na cukrzycę, liczba wykrytych przypadków tej choroby systematycznie rosła.
Zdaniem dr Sutkowskiego wprowadzone zmiany są wynikiem obaw resortu zdrowia o finanse NFZ. Lekarze wyliczyli jednak, że wzrost ten, to ok. 1 mln zł rocznie, co w skali kraju, jest wzrostem niewielkim.
Poza tym, zdaniem rzecznika Kolegium Lekarzy Rodzinnych, w kraju brakuje poradni diabetologicznych, które zajmowałyby się np. retinopatią cukrzycową czy leczeniem stopy cukrzycowej, a refundowane leki stosowane w terapii cukrzycy są z lat 50.-60. ubiegłego wieku.
Więcej: rynekzdrowia.pl
Komentarze
[ z 2]
ale czy motywacją do wykrywania chorób przez lekarzy mają być tylko pieniądze?
Nie tylko pieniądze, ale pieniądze to ważna sprawa. Jak masz robić dużą liczbę badań jak nie ma pieniędzy? Za swoje? Przez ile? Komu?