Naukowcy z King's College London odkryli, że osoby, które wcześniej cierpiały na trądzik, mogą mieć dłuższe telomery w białych krwinkach, dzięki czemu ich komórki są lepiej chronione przed starzeniem.

Telomery to fragmenty chromosomów, zlokalizowane na ich końcach, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Wcześniejsze badania pokazały, że długość telomerów w leukocytach pozwala wnioskować o starzeniu organizmu, bo wiąże się z długością telomerów w innych komórkach ciała.

Brytyjscy naukowcy przeanalizowali przypadki 1205 bliźniąt, z których jedna czwarta zgłaszała, że przeszła trądzik. Analiza wykazała, że u chorujących na trądzik telomery były znacząco dłuższe, co oznacza, że leukocyty były lepiej chronione przed deterioracją związaną z wiekiem. Zaobserwowano również u nich niższą aktywność genu p53, który przyspiesza obumieranie komórek, w których telomery stają się zbyt krótkie. Zdaniem naukowców, potrzeba jednak dalszych badań, by zidentyfikować geny biorące udział w starzeniu komórek i ustalić, pod jakimi względami różnią się one u osób przechodzących trądzik.

Naukowcy sami zwracają uwagę na to, iż przeprowadzone przez nich badanie ma pewne wady. Opierano się w nim na samoopisie nasilenia trądziku i leczenia, a w skład próby wchodziły wyłącznie kobiety. Nie można też mówić o wskazaniu związku przyczynowo-skutkowego.


Źródło: kcl.ac.uk