Testy określające nawroty chorób nowotworowych

 


Według badań z 2008 roku 1 na 5 pacjentów mających za sobą pięcioletnią terapię przeciwnowotworową, doświadcza nawrotu choroby w ciągu następnych 10 lat. Najnowsze dokonania naukowców z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center w Baltimore, opublikowane w czasopiśmie Cancer Research, niosą ze sobą ogromne nadzieje na pełną kontrolę nad nawrotem nowotworu. Zespołowi badawczemu pod kierownictwem Saraswati Sukumar udało się bowiem stworzyć badanie krwi, które według nich jest w stanie określić prawdopodobieństwo nawrotu z dokładnością do 95 proc.

Obecnie istnieją testy określające ryzyko nawrotu nowotworu w postaci standardowych badań krwi i tomografii. Jednak do tej pory wykonywane są one jedynie wówczas, kiedy pacjent skarży się na różne dolegliwości po zakończonej terapii. Celem jaki postawili sobie naukowcy, było stworzenie nieinwazyjnego testu, mogącego wykryć ryzyko nawrotu raka piersi jak najwcześniej i jak najdokładniej w porównaniu do metod stosowanych dotychczas, a także mogącego być stosowanym w czasie rutynowych wizyt u lekarza.

Owocem ich prac stał się test  cMethDNA mogący monitorować 10 specyficznych genów dla raka piersi we krwi pacjentek. W celu zidentyfikowania tych genów, badacze analizowali genomy kobiet we wczesnym stadium raka, jak również z przerzutowym rakiem sutka. Udało się im wyodrębnić 10 genów, które ulegają modyfikacji w czasie choroby. Stworzony test pozwala ustalić, czy w którymkolwiek ze wspomnianych 10 genów doszło do hipermetylacji, czyli „wyciszenia” genów, wstrzymujących rozwój nowotworów. Oznaki hipermetylacji w tych genach wskazują na prawdopodobieństwo nawrotu choroby. Test ten niesie za sobą dużą nadzieję na wczesne wykrywanie choroby, co pozwoli na odpowiednio wczesne wdrożenie małoinwazyjnego,a skutecznego leczenia.

[Medical News Today]