Minister Przemysław Czarnek odwiedził w czwartek (7 lipca) Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetach i spotkał się z dyrektorem placówki prof. Henrykiem Skarżyńskim. W tym roku przypada 30. rocznica wszczepienia pierwszego w Polsce implantu osobie głuchej oraz 20. rocznica przeprowadzenia pierwszej w świecie operacji leczenia częściowej głuchoty. Podczas wizyty władze IFPS oraz Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego podpisały list intencyjny dotyczący współpracy.

Wizyta w Światowym Centrum Słuchu w Kajetach

Podczas wizyty w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach szef MEiN obejrzał film prezentujący historię utworzenia i rozwoju placówki (1996 r.) oraz wybudowania Światowego Centrum Słuchu. Materiał został przygotowany z okazji przypadającej w tym roku 30. rocznicy wszczepienia pierwszego w Polsce implantu osobie głuchej oraz 20. rocznicy przeprowadzenia pierwszej w świecie operacji leczeni częściowej głuchoty. Minister Przemysław Czarnek odwiedził studio pierwszej na świecie Krajowej Sieci Telemedycyny – Audiologii (2007 r.) oraz uczestniczył w pokazie telekonsultacji pacjenta, który ma wszczepiony implant ślimakowego.

Ważnym punktem wizyty Ministra Edukacji i Nauki w Kajetanach była prezentacja Kapsuły Badań Zmysłów i Platformy Badań Zmysłów. Są to urządzenia wykorzystywane w badaniach przesiewowych słuchu, wzroku, mowy, smaku, węchu i równowagi u dzieci rozpoczynających edukację szkolną. Aparatura została wyprodukowana przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu m.in. w ramach realizacji grantów naukowych NCBiR.

Szef MEiN zwiedził też Centrum Zaawansowanych Technik Operacyjnych w zakresie otorynolaryngologii, chirurgii podstawy czaszki i chirurgii szczękowej, gdzie wziął udział w pokazie urządzeń i nowoczesnych technologii. To pierwsze, działające od trzech lat, tego typu centrum w kraju, o największym na świecie zasięgu.

Podpisanie listu intencyjnego

Minister Edukacji i Nauki uczestniczył w uroczystości podpisania listu o współpracy między Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach a Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Podpisy na dokumencie złożyli dyrektor IFPS prof. Henryk Skarzyński oraz rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski.

– Studenci, którzy dziś studiują na UKSW i będą studiować w przyszłości, zyskują fantastyczne miejsce do swojego rozwoju, do edukacji i do praktyk. Światowe Centrum Słuchu to jest nasza duma, nasza perła i jeśli w takim miejscu będą praktykować, to będzie poprawiało jakość studiów. To dla nas wszystkich bardzo ważne, bo to są ludzie, którzy nas będą w przyszłości leczyć – mówił minister Przemysław Czarnek.

Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu jest wiodącym w Polsce instytutem badawczym (kategoria A) oraz wysoko wyspecjalizowanym szpitalem, który zapewnia kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania. Instytut został utworzony w 1996 r.. Dyrektorem placówki jest prof. dr hab. med. Henryk Skarżyński.

Światowe Centrum Słuchu

To najważniejsza jednostka Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, w której jest prowadzona działalność naukowa, dydaktyczna i kliniczna. Znajduje się ono w Kajetanach, 20 km od centrum Warszawy. Instytut posiada również ośrodek filialny w Łebie oraz współpracuje z ośrodkami krajowymi w: Krakowie, Radomiu, Katowicach, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie i Gdańsku, Opolu, Toruniu, Ciechocinku, Częstochowie, a także z ośrodkami zagranicznymi na 3 kontynentach: na Białorusi, Ukrainie, Kazachstanie, Kirgistanie i Senegalu.

Od początku istnienia w Centrum wykonywanych jest od 15 tys. do ponad 21 tys. procedur chirurgicznych rocznie. Dziennie w Światowym Centrum Słuchu przeprowadzanych jest najwięcej w świecie operacji poprawiających słuch w zakresie otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. W 98,7% operacje są planowane i większość przeprowadzana w dniu przyjęcia pacjenta. Na szczególną uwagę zasługuje wszczepienie dotychczas blisko 12 tys. implantów słuchowych, co sytuuje Instytut w czołówce światowej.

Źródło: Ministerstwo Edukacji i Nauki