Światowy Dzień Honorowego Krwiodawcy
W tym szczególnym dniu specjalnie wyrazy wdzięczności należą się wszystkim osobom, które regularnie i dobrowolnie oddają krew. W specjalnych życzeniach przekazanych z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy dr n. farm. Jolanta Antoniewicz-Popis, dyrektor Narodowego Centrum Krwi podkreśliła, że pomimo dynamicznego rozwoju nauki nadal jedyną fabryką ludzkiej krwi jest sam człowiek. Jednocześnie podziękowała wszystkim krwiodawcom, którzy z poświęceniem i odwagą niosą bezinteresowną pomoc drugiemu człowiekowi.
"Krew jest z pewnością jednym z najcenniejszych darów jaki człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi" - podkreśliła szefowa NCK.
Źródło: www.pulsmedycyny.pl
Komentarze
[ z 4]
krew to bezcenny dar są wakacje, jak zawsze zapotrzebowanie wzrasta. to nic nie kosztuje a ratuje zycie. tak samo jak rejestracja jako dawca szpiku. to nic nie boli, trwa 3 min. a moze okazać się, że jestesmy blizniakiem genetycznym kogos w Polsce lub na swiecie. ja wciąz czekam natelefon - "pana szpik jest zgodny" - byłaby to super wiesc
no tak ledwie zaczęły się wakacje a "Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa apelują o oddawanie krwi podczas wakacji. W tym czasie bowiem wielu honorowych krwiodawców (jest ich pół miliona) z powodu wyjazdów na urlopy nie oddaje krwi i w szpitalach zaczyna jej brakować. W lipcu i sierpniu natomiast zdarza się więcej wypadków i wzrasta zapotrzebowanie na krew."
Dobrze, że w roku mamy dzień, kiedy możemy jeszcze bardziej docenić honorowych krwiodawców. Tak jak wspomniano wyżej, co roku w wakacje centra krwiodawstwa nie nadążają z dostarczaniem krwi do szpitali, ponieważ jej brakuje. Ostatnio widziałam graficzne przedstawienie sytuacji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. O dziwo jedną z najbardziej pożądanych grup krwi jest A Rh+, która można powiedzieć, że jest najbardziej powszechna, lecz w związku z tym ciągle potrzebna. Nie wszyscy mogą oddać krew, ale Ci którzy mogą powinni się zastanowić i w miarę możliwości pojawić się w centrum krwiodawstwa lub w mobilnym punkcie podobnym do tego (autobus), który często widuję na Ratajach w Poznaniu. Samo oddawanie krwi pełnej trwa kilka minut – średnio 8 minut. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny, więc naprawdę niedużo. Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj poświęcenia dla innych.
Szkoda, że takie inicjatywy są tak mało nagłaśniane. Wydaje mi się, że wciąż wiadomości dotyczące podobnych zbiórek krwi czy właśnie uroczystości mających na miejscu uczczenie osób gotowych oddawać krew nie raz, nie dwa ale wielokrotnie dla pożytku potrzebujących osób nie są nagłaśniane. To bardzo złe zjawisko. Szkoda, że nie nagłaśnia się i nie obchodzi dni takich jak obchodzony wyłącznie w teorii dnia 14 czerwca dzień "Honorowego Dawcy Krwi". Jest to przykre, bo przecież dzięki promowaniu takich inicjatyw powinno się udać zmienić coś w nastawieniu społeczeństwa i zmotywować do oddawania krwi prezentując taką dobrowolną inicjatywę jako coś bardzo pozytywnego i pożądanego społecznie.