Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dla Pacjentów chorych na nowotwory krwi. W wyniku akcji aż 425 nowych osób dołączyło do bazy potencjalnych Dawców Fundacji DKMS, co spowodowało, że spośród 65 uczelni, które wzięły udział w tegorocznej edycji akcji, WUM znalazł się na 1. miejscu pod względem liczby zarejestrowanych osób.
Projekt HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS realizowany jest w całej Polsce od 2013 roku. Przez ten czas, podczas 1325 studenckich akcji rejestracji, do bazy Fundacji dołączyło 130 805 nowych potencjalnych Dawców szpiku. Ogromnym sukcesem jest to, że aż 1042 spośród nich, zostało Dawcami rzeczywistymi.
- Jestem bardzo szczęśliwa, że tak wiele osób zdecydowało się przyjść i zechciało wesprzeć Pacjentów, którzy czekają na znalezienie swojego „bliźniaka genetycznego”. Mam olbrzymią nadzieję, że projekt „Marrow Hero” i HELPERS’ GENERATION będą rozwijały się na naszej Uczelni i w przyszłych latach wolontariusze będą kontynuować starania o poprawę sytuacji Pacjentów chorych na nowotwory krwi. Kolejna edycja projektu odbędzie się wiosną 2022 r. – powiedziała jedna z organizatorek akcji Martyna Zwierzchowska, studentka IV roku kierunku lekarskiego WUM.
Wydarzenie organizowane było w dniach 6-12 grudnia 2021 roku w ramach XIII edycji ogólnopolskiego projektu HELPERS' GENERATION Fundacji DKMS i projektu „Marrow Hero” Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH) Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Warszawa.
Stanowiska rejestracyjne były prowadzone przez 64 wolontariuszy z 5 kierunków na Uczelni: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, technik stomatologicznych, pielęgniarstwa i farmacji. Wolontariusze działali przez 5 dni w Centrum Dydaktycznym, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym, Uniwersyteckim Centrum Stomatologii, Budynku Wydziału Farmaceutycznego oraz Collegium Anatomicum. Akcje rejestracji zostały również przeprowadzone podczas spotkań SKN przy Klinice Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych i SKN Hematologicznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ulicy Banacha.
Komentarze
[ z 0]