Powstają soczewki kontaktowe, które nie tylko wyświetlają obrazy, ale jednocześnie monitorują stan zdrowia użytkownika. Projekt finansują siły powietrzne USA.
Większość istniejących drukarek 3D produkuje nieskomplikowane obiekty z drobinek tworzywa sztucznego lub metalu. Naukowcy z Princeton University opracowali niedawno drukarkę 3D zdolną do tworzenia 5-warstwowych soczewek kontaktowych, potrafiących – między innymi – emitować światło do oka użytkownika.
Soczewka powstaje z przezroczystego tworzywa sztucznego, w którym zatopione są poszczególne elementy składowe: kropki kwantowe działające jak diody emitujące światło oraz nanocząsteczki srebra i przewodzące polimery, które tworzą obwody elektryczne.
Badania zostały sfinansowane przez amerykańskie siły powietrzne z myślą o wyświetlaniu danych dotyczących lotu. Zastępując świecące diody czujnikami reagującymi na światło można by także oceniać stan siatkówki oka, jak również monitorować stan zdrowia pilota bez korzystania z inwazyjnych implantów.
Inna możliwość to czujniki reagujące na pojawianie się w płynach na powierzchni oka substancji wskazujących na zmęczenie. Jak zauważają twórcy soczewek – w samolotach są czujniki monitorujące niemal wszystko poza najważniejszym dla bezpieczeństwa elementem: pilotem.
Na razie nie wiadomo, czy i kiedy podobne soczewki trafią na rynek. Wiadomo natomiast, że materiały takie jak tworzący kropki kwantowe selenek kadmu są szkodliwe dla zdrowia.
Źródło: www.medexpress.pl
Komentarze
[ z 4]
Wyobrażacie sobie jakiekolwiek egzaminy za kilkadziesiąt lat? Cała ściąga w soczewce ;)
Wszystko w soczewce: telefon, telewizor, i co tam jeszcze chcesz
zapomniałeś o Facebooku ;)
No racja. :)