Najnowsze badanie przeprowadzone w Loma Linda University w Kalifornii dowodzi, że dobry humor może zmniejszać uszkodzenia mózgu spowodowane „hormonem stresu” - kortyzolem, co z kolei poprawia pamięć.

Grupa naukowców pod przewodnictwem Dr Gurinder Singh Bains zaprezentowała ostatnio swoje odkrycie podczas konferencji Experimental Biology w San Diego.

Powszechnie wiadomo, że śmiech może być lekiem na stres. Zespół badaczy chciał ustalić, czy humor może zmniejszyć uszkodzenia w mózgu spowodowane przez kortyzol.

Naukowcy podzielili uczestników na 3 grupy: pierwszą grupę stanowiły osoby w wieku podeszłym chore na cukrzycę, drugą – zdrowe osoby starsze. Obu grupom przedstawiono 20-minutowy zabawny film przed wykonaniem testów pamięciowych, które zmierzyły percepcję wizualną, zdolność uczenia się i przypominania.

Trzecią grupę osób starszych poproszono o wykonanie testu pamięciowego bez wcześniejszego obejrzenia zabawnego klipu. Poziom kortyzolu wszystkich uczestników oznaczono przed i po doświadczeniu.

Okazało się, że dwie grupy, które obejrzały wcześniej klip wykazały znaczące obniżenie poziomu kortyzolu w porównaniu do grupy, która filmu nie widziała. Uczestnicy ci wykazali się również większą poprawą procesu przypominania, zdolności uczenia się czy rozróżniania stron. Grupa diabetyków wykazała największy postęp w wynikach testu pamięciowego i największy spadek poziomu kortyzolu.

Dr Bains twierdzi, że odkrycie dokonane przez jej zespół przynosi korzyści, które mogą zostać wdrożone w programy odnowy biologicznej osób w podeszłym wieku.

 

[The Medical News]