Czy dany lek jest refundowany? W jakiej dawce zapisać go pacjentowi? Czy ma on prawo do bezpłatnych świadczeń w ramach NFZ? Jak ocenić wyniki badań pacjenta? Odpowiedź na te i wiele podobnych pytań lekarz znajdzie w jednym miejscu, nie tracąc cennego czasu na przeglądanie różnych serwisów. Wystarczy wejść na stronę drwidget.pl, by od ręki i bez żadnych opłat korzystać z bogatej bazy narzędzi, przydatnych w codziennej praktyce lekarskiej.

Platforma informacji medycznej drWidget to dedykowany lekarzom, wspólny projekt firmy Polpharma i wydawnictwa LekSeek Polska. W ramach serwisu lekarz ma do wyboru różnorodne narzędzia, m.in. bazy informacji, kalkulatory i klasyfikacje medyczne. Co ważne - sam może zdecydować, jaki sposób korzystania z nich najbardziej mu odpowiada.

Wygodnym i praktycznym rozwiązaniem są aplikacje mobilne. W ramach platformy udostępnionych jest ich sześć, każda dla systemów Android, iOS, Windows Phone. Można je w dowolnym momencie pobrać na telefon, oczywiście bezpłatnie. Zajmie to chwilę - aplikacje są od razu gotowe do działania.

Za ich pomocą lekarz w szybki sposób sprawdzi przede wszystkim różne informacje dotyczące leków. Umożliwiają to aplikacje: Baza Leków, Interakcje oraz CalcMed. Niezwykle przydatną może okazać się zwłaszcza aplikacja Baza Leków, która zapewnia dostęp do najlepszej tego typu bazy na polskim rynku. W tej chwili znajduje się w niej ponad 17 tys. produktów leczniczych. Każdy lek w bazie jest szczegółowo i wszechstronnie opisany, a lekarz znajdzie tu wszystkie dane, niezbędne do wystawienia recepty, takie jak m.in. opis wskazań do refundacji wg ChPL czy stopnie odpłatności. Baza zawiera także dane na temat składu leków, ich działania, ostrzeżeń specjalnych, interakcji, itp.

Jeśli zajdzie potrzeba sprawdzenia potencjalnych interakcji, w jakie wchodzi dany lek, lekarz może skorzystać z aplikacji Interakcje. Zawiera ona ponad 35 tys. opisów interakcji i uwzględnia najważniejsze ich rodzaje, tzn.: lek-lek, lek-pożywienie, lek-używki oraz lek-czynniki zewnętrzne (np. światło). Jednocześnie można sprawdzić nawet 10 leków. Aplikacja pozwala m.in. ocenić zarówno siłę, jak i prawdopodobieństwo interakcji.

Z kolei aplikacja CalcMed okaże się pomocna, gdy trzeba będzie znaleźć informacje na temat dawkowania leku. W bazie aplikacji znajduje się aż 10 tysięcy opisów dawkowań. W razie wątpliwości co do sposobu podania preparatu, lekarz ma do dyspozycji kalkulatory, które pozwalają idealnie dobrać właściwą dawkę leku dla konkretnego pacjenta, np. dla dziecka czy według masy ciała.

Aplikacje udostępnione w ramach serwisu drWidget dostarczają informacji nie tylko o lekach, ale także na przykład o wynikach badań. Taką aplikacją są Normy i Skale - narzędzie przydatne w sytuacji, gdy trudności przysparza interpretacja badań pacjenta, bo trzeba ocenić wiele testów, a wyniki są niejednoznaczne. Aplikacja zapewnia dostęp do norm i skal medycznych powszechnie stosowanych w medycynie - uwzględnia prawie 90 metod pomiaru nasilenia różnych objawów i schorzeń. Co ważne, w aplikacji lekarz znajdzie nie tylko wartości referencyjne. Posiada ona także funkcję, która pozwala na wprowadzenie i analizę danego wyniku.

W zasobach platformy drWidget znajduje się ponadto aplikacja ICD-10, dotycząca Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. To także, podobnie jak wcześniej opisane, bogata w treść i użyteczna aplikacja. Oprócz klasyfikacji ICD-10, zawiera ona bowiem również klasyfikację ATC oraz bazę zarejestrowanych w Polsce leków i substancji czynnych, powiązanych z ICD-10. Szczególną uwagę warto zwrócić na selekcję leków refundowanych pod kątem konkretnej jednostki chorobowej oraz na przyporządkowanie kodów ICD-10 do grup refundowanych/nierefundowanych (według wskazań do stosowania zawartych w ChPL).

Ostatnia aplikacja, dostępna za pośrednictwem serwisu, to eWUŚ. Dzięki niej lekarz błyskawicznie sprawdzi, czy pacjentowi przysługuje prawo do bezpłatnych świadczeń publicznej służby zdrowia.

Wszystkie opisane aplikacje zostały zaprojektowane z myślą o komforcie użytkowników. Są proste i intuicyjne w obsłudze, mają przyjazne i czytelne menu, a każda z nich posiada funkcję automatycznych aktualizacji. Jak już jednak wspomniano, lekarz może sam zdecydować, w jaki sposób chce korzystać z zasobów platformy drWidget. Jeśli zatem nie jest zwolennikiem aplikacji mobilnych, może wybrać opcję dostępu bezpośrednio na stronie serwisu.

W ten sposób do dyspozycji są: Baza Leków, kalkulatory medyczne, normy i skale oraz klasyfikacja ICD-10. Dodatkowo, Baza Leków dostępna jest również w wersji dostosowanej do pracy na komputerach stacjonarnych i laptopach. Twórcy serwisu także w tym przypadku gwarantują aktualność i oczywiście rzetelność wszystkich danych.

ZOBACZ: drwidget.pl