Jesienią w poznańskim szpitalu im. Raszei rozpocznie się akcja „Senior maluszka tuli”, w ramach której wolontariusze powyżej 60. roku życia zajmą się opieką nad noworodkami, przy których - z różnych powodów - nie ma rodziców. Seniorzy mają za sobą wielotygodniowe szkolenia i kursy niezbędne do pracy z najmłodszymi.
Innowacyjny miejski projekt "Senior maluszka tuli" ma pomóc zarówno rodzicom, jak i pracownikom szpitala w opiece nad noworodkiem. Sposobem na rozwiązanie trudnej sytuacji jest pomoc starszych poznaniaków. Seniorzy, którzy ukończyli 60 lat, będą spędzać czas z dzieckiem, opiekować się nim i tulić - oczywiście za zgodą rodziców i personelu szpitalnego.
Nabór wolontariuszy trwał do maja. - Zainteresowanie było ogromne, ok. 130 tysięcy osób chciało wziąć udział w projekcie - mówi Barbara Grochal, koordynatorka wolontariuszy akcyjnych i PR Hospicjum Palium. - Dzwonili do nas także ludzie młodzi, nie tylko z Poznania, ale z całej Polski.
Jak poinformował Urząd Miasta Poznania, zby zostać wolontariuszem, trzeba pokonać długą drogę. Poznańscy seniorzy, którzy zgłosili się do projektu, musieli najpierw przejść przez cały cykl szkoleń. Poznali topografię szpitala i organizację pracy na oddziale, ukończyli kursy BHP. W tajniki opieki nad noworodkami wprowadziły ich wykwalifikowane położne, które wyjaśniły, jak bezpiecznie zajmować się tak małymi dziećmi, jak je karmić i jak przytulać.
Wolontariusze nauczyli się też zasad epidemiologicznych związanych z przebywaniem na oddziale noworodkowym, poznali psychologiczne aspekty pracy, a podczas pierwszych praktyk zapoznali się ze znajdującym się w szpitalu sprzętem i akcesoriami.
Przed nimi jeszcze pełny zakres badań lekarskich - niezbędnych do tego, by móc pracować z noworodkami. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, seniorzy będą mogli przytulać pierwsze maluchy już we wrześniu lub październiku - za zgodą rodziców dzieci.
Miejski projekt "Senior maluszka tuli" to efekt współpracy Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Senioralnych i pracowników Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei. Realizuje go Polskie Towarzystwo Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu.
Źródło: Urząd Miasta Poznania
Komentarze
[ z 0]