W Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie została oddana do użytku nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego dla dzieci. To jedyna tego rodzaju pracownia diagnostyczna w województwie przystosowana do badań najbardziej wymagających, małych pacjentów.
Pracownia wyposażona została w aparat do badań w rezonansie magnetycznym przekazany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. A dzięki ponad 3 milionom złotych z budżetu Województwa Podkarpackiego pomieszczenia szpitala zostały dostosowane do uruchomienia i prawidłowego działania urządzenia. Wystrój całej pracowni dedykowany małym pacjentom zapewniła zaś współpracująca od kilku lat ze szpitalem Fundacja Iskierka.
W uroczystym otwarciu pracowni wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści – Andrzej Szlachta i Kazimierz Gołojuch. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl, obecna była również wojewoda Ewa Leniart i biskup rzeszowski Jan Wątroba.
Dzięki specjalistycznemu zestawowi aparatury badanie może być przeprowadzane u dzieci we wszystkich grupach wiekowych w znieczuleniu ogólnym wraz z pełnym monitoringiem funkcji życiowych. Z takiej diagnostyki mogą korzystać pacjenci, u których występują problemy z koniecznością przebywania w ciasnych pomieszczeniach. W rzeszowskiej placówce powstało już kolejne nowoczesne, kolorowe i przyjazne dzieciom miejsce - z czterołóżkową salą wybudzeń i systemem multimedialnym do projekcji programów dla najmłodszych.
O tym jak potrzebna była taka pracownia mówił Wiesław Guz – kierownik Klinicznego Zakładu Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, który podkreślał, że w pracowni będą mogli być badani najmłodsi pacjenci, nawet noworodki:
- Ta pracownia jest dedykowana dzieciom nie tylko ze względu na nowoczesny w swojej klasie aparat, ale to co jest unikatowe to oprzyrządowanie do znieczuleń pracujące w polu magnetycznym, monitorujące parametry funkcji życiowych pacjenta, do tego cewki dedykowane dla dzieci, bardzo drogie. Tutaj to wszystko mamy – mówił dr Wiesław Guz.
Co ważne w nowej pracowni badania będą się odbywać w bardziej przyjaznej atmosferze, bo urządzenie jest niezwykle ciche:
- Ten hałas został bardzo mocno zredukowany. Jest to bardzo przyjazne dla dzieci, nie wywołuje lęku. Ta pracownia wyróżnia się także tym, że mamy prawdziwą salę wybudzeń, po to żebyśmy mogli te badania także wykonywać w znieczuleniu – dodał dr Wiesław Guz.
Po otwarciu pracowni rezonansu w szpitalu została podpisana także umowa partnerstwa na organizację 43. Kongresu Radiologów Polskich, który odbędzie się na Podkarpaciu w maju 2022 roku. W imieniu samorządu województwa umowę podpisał marszałek Władysław Ortyl, a z ramienia Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego - rzeszowscy specjaliści: dr Wiesław Guz i dr Andrzej Górecki. Kongres odbywa się co 2 lata już od 1925 r. W dniach 26-28 maja 2022 r. Podkarpacie po raz pierwszy będzie gospodarzem tego wydarzenia, które odbędzie się w G2A Arena Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Wezmą w nim udział specjaliści z Polski i Europy.
Komentarze
[ z 2]
To świetnie, że cały czas dąży się do tego, aby poprawiać komfort leczenia najmłodszych pacjentów. Doskonale wiemy, że czasem współpraca z nimi nie jest zbyt łatwa, tym bardziej, że warunki szpitalne często są dodatkowym czynnikiem stresującym co jest oczywiście rozumiałem. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w znacznym stopniu przyczyniła się do rozwoju polskiej ochrony zdrowia, ale w dużej mierze właśnie pediatrii. W niedalekiej przyszłości rozpocznie się kolejna zbiórka. W tym roku pieniądze zostaną przekazane na okulistykę dziecięcą.
Inwestycje we wschodniej części naszego kraju są bardzo ważne, ponieważ istnieje pewna dysproporcja jeśli chodzi o Polskę wschodnią i zachodnią w jakości udzielanych świadczeń. Wydaje mi się, że ważne jest dążenie do tego aby te różnice wyrównać, co niestety wymaga czasu, ale także dużych nakładów finansowych. Jest to jednak niezbędne, aby każdy obywatel naszego kraju miał równy dostęp do diagnostyki i terapii. Warto zwrócić uwagę, że sprzęt w jaki został wyposażony szpital w Rzeszowie jest nowoczesny, dzięki czemu jakość obrazu będzie wysoka, co jest niezbędne w badaniach obrazowych.