Leki, które będą przysługiwały bezpłatne osobom powyżej 75. roku życia, znajdą się w odrębnym wykazie na liście refundacyjnej - poinformował w Sejmie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
Dodał, że będą to leki stosowane przede wszystkim u osób starszych.
Minister odpowiadał w czwartek na pytania posłanek PiS Jolanty Szczypińskiej i Marii Zuby. Posłanki pytały o szczegóły rozwiązania, dzięki któremu osoby w wieku 75+ będą miały dostęp do bezpłatnych leków. PiS zapowiadało to w kampanii wyborczej, mówiła o tym również w swoim expose premier Beata Szydło.
Radziwiłł zapewnił, że prace nad tym rozwiązaniem ruszyły od pierwszego dnia jego urzędowania w resorcie zdrowia.
Podkreślił, że jest to niezwykle istotna kwestia, bo szacuje się, że ok. 17 proc. wystawianych recept nie jest wykupywanych z powodu braku pieniędzy w domowym budżecie.
Jak poinformował, resort zdrowia planuje, żeby był odrębny wykaz darmowych leków dla osób starszych na liście refundacyjnej; byłaby to kategoria „S” - dla seniorów.
Minister powiedział, że w wykazie znajdą się na pewno wszystkie leki, „które są blisko limitu - na ryczałt i z nieco wyższym współpłaceniem”, czyli na pewno leki tanie, a wśród leków droższych - te stosowane przede wszystkim u osób starszych. „Stopniowo, tak jak całą grupę refundacyjną, będziemy poszerzać tę listę” - zapowiedział.
Dodał, że będzie ona poszerzana szczególnie o leki, które „z medycznego punktu widzenia są przypisane do starości”, czyli takie, w których przypadku najmniejsze jest ryzyko nadużyć. One - jak zapewnił Radziwiłł - znajdą się na pewno na tej liście już za pierwszym razem.
Źródło: kurier.pap.pl
Komentarze
[ z 3]
Sprytnie! Średnia długość Życia w Polsce to 78 lat, refundacja od 75 roku życia.Dokładnie tak, jak dodatek pielegnacyjny. Za dużo osób się tym nie nacieszy, sokoro według statystyk mają umrzeć. ale coś się dzieje, nie ważne pomoże to niewielu osobom. ta refundacja powinna obejmować osoby po 65 roku życia. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że osoba 65 letnia ma więcej pieniędzy na życie niż osoba 75 letnia. no ale budżet by pewnie tego nie poźdzwignął.
No i super, osoby starsze często nie mają środków by wykupić wszystkie leki, zwłaszcza te nowe, objęte patentami. Lekarze często starają się przepisywać leki jak najtańsze, aby nie uszczuplić zbytnio domowego budżetu takiej osoby. jednak to nie zawsze się udaje. Nigdy nie chciałabym stanąć przed wyborem, kupić sobie lek czy jedzenie. Refundacja powinna obejmować najbiedniejszych i najbardziej niedołężnych. Powinna przysługiwać nawet wcześniej po 66 roku życia, albo pozostać do decyzji lekarza prowadzącego. Zdarza sie, że starsza osoba nie będzie miała problemów z wykupieniem leków, a będzie je miała na przykład samotna matka. Według mnie to lekarz powinien decydować, komu i jaka należy się refundacja.
I tak w Polsce mamy tanie leki na choroby przewlekłe. Wiele z nich jest na ryczałt albo na inne refundacje. Problem powstaje wtedy, gdy chcemy stosować "lepsze" leki, np. nowe doustne antykoagulanty zamiast antagnistów witaminy K. I jeśli juz faktycznie wprowadzamy takie zmiany, to i ja bym się zdecydował na bezpłatne leki od np. wieku emerytalnego.